Základný manažment horúčok pre každého rodiča

Zdieľajte článok
27. 2. 2024 | MUDr. Denisa Jaššová, pediatrička

Úplne prvou a kruciálnou informáciou je, že horúčky neznižujeme „prvoplánovo“ iba od hodnoty 38,5 ⁰C, ale aj v prípade, že dieťa už pri nižšej telesnej teplote javí známky značného diskomfortu – je uplakané, svetloplaché, má bolesti či neupokojivo plače. Cieľom znižovania horúčok je nielen predchádzanie možným komplikáciám (febrilné kŕče, dehydratácia a iné), ale aj úľava dieťaťu od tejto nepríjemnej situácie. 

Ďalším, v rodičovskej komunite stále opomínaným faktom je, že ak dieťaťu meriame teplotu v konečníku, je vždy nutné odrátať od hodnoty zobrazenej na teplomere 0,5. V akomkoľvek veku. Ak už meriame teplotu pod pažou (škôlkari) alebo v ušku, tak sa nič neodpočítava. Meranie bezkontaktnými teplomermi z praxe vôbec neodporúčam pre pomerne veľkú nepresnosť.

Fyzikálne metódy chladenia (zábaly, omývanie špongiou vo vani či u starších detí vlažná sprcha) sú vhodné pri horúčkach nad 39,5 ⁰C alebo v prípade, že ani po podaní liekov teplota neklesá. V tomto prípade by však dieťa nemalo mať studené koncové časti tela (centralizovaný obeh), pretože hrozí šokový stav.

Dôležité je však najmä liek proti horúčke doma mať. Ideálne z oboch skupín (paracetamol aj ibuprofén), čo využijeme pri vzostupoch horúčok v 4-hodinových intervaloch. Zároveň je vhodné mať vždy v rodinnej lekárničke aj sirup/tabletky, aj čapík – nevieme totiž, či dieťa nebude vracať či hnačkovať.

Čo sa týka striedania liekov proti horúčke, neodporúča sa všeobecne, ale iba v prípade, že horúčka napriek správnemu dávkovaniu liekov stúpa v 4-hodinových intervaloch. V takom prípade je možné podať liek „z opačnej skupiny“ – teda, ak sme začali paracetamolom, môžeme podať po 4 hodinách ibuprofén a naopak.

Je veľmi vhodné značiť si časy, ako horúčka stúpa a aké lieky dieťaťu podávame – predchádza sa tak predávkovaniu a je to skvelá informácia o vývine ochorenia v čase.

Bohužiaľ, v praxi sa stále stretávame s poddávkovanými deťmi, keďže na ibuprofénových sirupoch je dávkovanie uvádzané v najnižších možných dávkach a pri vírusových ochoreniach často toto dávkovanie nepostačuje. Preto odporúčam rodičom orientovať sa na hmotnosť dieťaťa a dávkovať lieky podľa tej. Pri ibuprofénových sirupoch pre najmenšie deti (od 3 mesiacov – obsah ibuprofénu 20 mg/ml sirupu) rada poskytujem tento „zlepšovák“.

Jednorazovú dávku, ktorú môžeme podať každých 8 hodín, vyrátame ako HMOTNOSŤ DIEŤAŤA / 2.

(12 kg dieťa: 12 / 2= 6 ml na dávku)

U starších detí (od 6 rokov, 4 % – obsah ibuprofénu 40 mg/ml sirupu) je tento zlepšovák potom ako HMOTNOSŤ DIEŤAŤA / 4.

Dávkovanie na paracetamolových sirupoch je uvádzané pomerne presne.

Ďalšou pomerne častou chybou rodičov je, že podcenia jednorazové výlety k starým rodičom či kamarátom. Horúčky si nevyberajú a vedia prekvapiť v akomkoľvek období. Preto je vhodné na každú „prespávačku“ vždy pobaliť aj lieky proti horúčke.

Babské rady ako zemiak do ponožky či cibuľa na zápästie horúčku podľa výskumov neznížia. Je to spôsob, ktorý využívali staršie generácie, keď neexistovala adekvátna liečba horúčok... A veľa detí v tom období, bohužiaľ, aj zomieralo. Naopak, znižovanie horúčky liekmi proti horúčke je bezpečné, efektívne a predchádzate tak možným komplikáciám (dehydratácia, febrilné kŕče).

Veľmi dôležité je vždy pri horúčkach adekvátne zvýšiť pitný režim, keďže dieťa zvýšeným potením, zrýchleným dýchaním a  srdcovou činnosťou pri horúčkach stráca oveľa viac vody. Ak dieťa vodu odmieta, v tomto prípade pokojne ponúkame vytlačený pomaranč, osladíme čaj, zarobíme sirupovú vodu či inú nezdravšiu alternatívu. Pre dobro veci môžeme v čase horúčok privrieť oči nad budovaním správnych pitných návykov. Neskôr sa k nim vrátime.

Zvýšenie telesnej teploty je veľmi častým symptómom v detskom veku a určite sa s ním budete stretávať opakovane. Väčšinu vírusových ochorení sprevádza zvýšenie telesnej teploty počas 3 dní. Dlhšie trvajúce horúčky môžu svedčiť o bakteriálnej infekcii. Preto, ak horúčky trvajú viac ako 3 dni, dieťa má menej ako 6 mesiacov alebo sa vám intuitívne „nezdá“ aj skôr, navštívte lekára, aby dieťa vyšetril a navrhol ďalší postup liečby.

Na záver je ešte vhodné spomenúť, že pri každom vírusovom ochorení je vhodné nasadiť preparát s obsahom vitamínu C, zinku a betaglukánov – napríklad Marťankovia PROimun Akut nápoj s malinovou príchuťou (s výťažkami z bazy čiernej a medovky lekárskej) – doplníte nielen potrebné látky na podporu imunity a dýchacích ciest, ale podporíte aj pitný režim dieťatka, ktorý je počas horúčky dôležitý.

Súvisiace články

Škôlkarske soplíky a výtery nosa – jednoducho ale pravdivo

Povedzme si otvorene, ak ste rodičia škôlkara určite ste sa už so soplíkom viackrát stretli. Pravdepodobne už ste počuli aj neobľúbenú pravdivú informáciu, že bežná frekvencia nádchy u škôlkara je aj 8 - 10 krát ročne.

Čítať viac

Zápcha – Častý problém škôlkárov

September je každoročne spojený s návratom detí do kolektívov. Počas leta sú deti väčšinou na rôznych výletoch, jedia sezónne ovocie a zeleninu, zdržujú sa iba v menších rodinných kolektívoch a sú dokonale spokojné.

Čítať viac

Sme tiež na sociálnych sieťach