Zdieľajte článok
24. 10. 2018 | Lucie Perlíková
Niektoré deti sa narodia dobré. Len tak. Pre tie z nás, ktoré sme si v tejto rulete nevytočili dieťatko z rozprávky a občas (často) sa zaň i hanbíme na verejnosti, pretože proste neposlúcha, tu máme niekoľko príkladov, kde sme možno mohli urobiť chybu.
- Stokrát opakované NIE stráca zmysel. Keď dieťa robí niečo, čo sa nám naozaj nepáči, často ono NIE zakričíme i nahlas. A čo potom býva jedno z prvých slov, ktoré deti začnú hovoriť? Nienienie.
- Keď dieťaťu povieme: „To sa nerobí“ alebo „To sa nesmie,“ máme pocit, že tým sme všetko vysvetlili a naša práca je hotová. Ale kto je vlastne tá tretia osoba, ktorej to vadí? Pre dieťa je toto schovávanie sa za niekoho neviditeľného úplne abstraktné.
- Rozčuľujete sa, že vám dieťa berie telefón? Prečo ho stále tak láka? No pretože vás s tou magickou hračkou v ruke vídava.
- „Toto nerob, to by bola mamička smutná.“ Vydieračské NIE síce zaberá, dieťa skutočne nechce, aby mamička bola smutná, ale do budúcna zasieva do dieťaťa trpké semienko úzkosti a strachu, že bude pre rodičov sklamaním.
- Niektoré urputné NIE môžu mať opačný efekt. „Prečo si nám nepovedala, že sú na teba v škole zlí?“ – „Pretože žalovať sa nesmie.“
Slovo NIE do slovníka rodiča rozhodne patrí, učí dieťa asertívnemu správaniu, nie je v poriadku na všetko hovoriť ÁNO. A že sa niekedy necháme ovládnuť emóciami a uletí nám to? To sa stane každému z nás. Ale skúste niektoré NIE formulovať trochu inak. Buďte otvorení („Nechcem, aby si jedla piesok“) a vysvetľujte („Nechcem, aby si jedla piesok, pretože by ťa potom mohlo bolieť bruško“).