Súboj kto z koho: obdobie vzdoru

Zdieľajte článok
27. 11. 2019 | Kateřina Kopecká

Je to mamičkin maznáčik, skrátka vaše zlatíčko. Neurobíte jeden bez druhého ani krok. A potom príde druhý rok a z neho sa cez noc stane malý čert. Máte pocit, že vám asi niekto vymenil dieťa, podobne ako v tom filme s Angelinou Jolie. Lenže toto nie je film, ale realita a vy sa s ňou musíte nejako vyrovnať.

Deti ležiace v obchodoch na zemi a zlostiace sa. Vreštiace deti pri stánku so zmrzlinou. Deti zvíjajúce sa v kočíkoch. Deti kŕčovite sa držiace hracieho auta na mince. „Nechcem“ a „Ja sám“ je v podstate vaša jediná komunikácia. Máte chuť buď utiecť niekam poriadne ďaleko a už sa nevrátiť, alebo ho zrezať ako psa.

Podľa odborníkov by bohužiaľ nepomohlo ani jedno. Lenže ich rada je jednoduchá a nedosiahnuteľná zároveň: zostať pokojná. Preboha ako, keď dieťa reve tak, že vám zaliehajú uši a ľudia okolo vás častujú prísnymi pohľadmi?

  • Skúste sa odpútať od všetkých okolo vás. Možno je medzi nimi tiež rovnako zúfalá maminka, ktorá nedávno bola v podobnej situácii. Snažte sa nezaoberať sa tým, čo si o vás iní pomyslia.
  • Nebojujte s dieťaťom, ale buďte partneri. Skúste situáciu zvládnuť spolu, nie proti sebe.
  • K situácii sa vráťte. Doma pokojne preberte, čo sa prihodilo a ako predísť tomu, aby sa niečo podobné opakovalo.
  • Buďte príkladom. Zamyslite sa, ako reagujete v rôznych situáciách vy. Možno že prudké reakcie, rozčuľovanie a zlostenie sa dieťa už niekde videlo.

A nebojte sa. Je to prechodné obdobie, takže rovnako ako iné také i toto raz skončí. Dieťa si vymedzuje vlastnú osobnosť, tak je potrebné opäť dýchať zhlboka a mať trpezlivosť a pochopenie. A tiež si nakúpte veľa čokolády. Pre seba, samozrejme.

Súvisiace články

Moja materská „keby tak…“

Možno to tiež poznáte. Počas môjho doterajšieho materstva som sa nespočetnekrát ocitla v situácii, kedy by som si priala, aby to celé bolo úplne inak. Vyrovnať sa s tým, že nie vždy sú veci tak, ako by som si predstavovala, a že nie vždy je moje dieťa také, aké som si ho vysnila, bolo pre mňa ako pre mamu najťažšou úlohou.

Čítať viac

Skutočne pomalé učenie na prvé lyžičky

Naše zavádzanie pevnej stravy malo spočiatku tri fázy. Prvá fáza – „čo to sakra má byť, chce sa mi vracať“, druhá fáza – „chcem mlieko, vráť mi moje mlieko“ a tretia fáza – „zožer si to sama“, nasledovaná dramatickým vyprsknutím mrkvovo-dyňového pyré na tie nové smotanovo biele dupačky.

Čítať viac

Sme tiež na sociálnych sieťach