Súboj kto z koho: obdobie vzdoru

Zdieľajte článok
27.11.2019 | Kateřina Kopecká
Je to mamičkin maznáčik, skrátka vaše zlatíčko. Neurobíte jeden bez druhého ani krok. A potom príde druhý rok a z neho sa cez noc stane malý čert. Máte pocit, že vám asi niekto vymenil dieťa, podobne ako v tom filme s Angelinou Jolie. Lenže toto nie je film, ale realita a vy sa s ňou musíte nejako vyrovnať.
 
Deti ležiace v obchodoch na zemi a zlostiace sa. Vreštiace deti pri stánku so zmrzlinou. Deti zvíjajúce sa v kočíkoch. Deti kŕčovite sa držiace hracieho auta na mince. „Nechcem“ a „Ja sám“ je v podstate vaša jediná komunikácia. Máte chuť buď utiecť niekam poriadne ďaleko a už sa nevrátiť, alebo ho zrezať ako psa.
 
Podľa odborníkov by bohužiaľ nepomohlo ani jedno. Lenže ich rada je jednoduchá a nedosiahnuteľná zároveň: zostať pokojná. Preboha ako, keď dieťa reve tak, že vám zaliehajú uši a ľudia okolo vás častujú prísnymi pohľadmi?
  • Skúste sa odpútať od všetkých okolo vás. Možno je medzi nimi tiež rovnako zúfalá maminka, ktorá nedávno bola v podobnej situácii. Snažte sa nezaoberať sa tým, čo si o vás iní pomyslia.
  • Nebojujte s dieťaťom, ale buďte partneri. Skúste situáciu zvládnuť spolu, nie proti sebe.
  • K situácii sa vráťte. Doma pokojne preberte, čo sa prihodilo a ako predísť tomu, aby sa niečo podobné opakovalo.
  • Buďte príkladom. Zamyslite sa, ako reagujete v rôznych situáciách vy. Možno že prudké reakcie, rozčuľovanie a zlostenie sa dieťa už niekde videlo.
 
A nebojte sa. Je to prechodné obdobie, takže rovnako ako iné také i toto raz skončí. Dieťa si vymedzuje vlastnú osobnosť, tak je potrebné opäť dýchať zhlboka a mať trpezlivosť a pochopenie. A tiež si nakúpte veľa čokolády. Pre seba, samozrejme.
 

Zaujala Vás značka Marťankovia? Prihláste sa k odberu noviniek!

Zapíšte sa na odber noviniek teraz a získajte možnosť vyhrať balenie Marťankov Futuro zadarmo!

Napíš nám svoj príbeh a získaj vzorku FUTURA 1-3 zadarmo

Súvisiace články

Skutočne pomalé učenie na prvé lyžičky

Naše zavádzanie pevnej stravy malo spočiatku tri fázy. Prvá fáza – „čo to sakra má byť, chce sa mi vracať“, druhá fáza – „chcem mlieko, vráť mi moje mlieko“ a tretia fáza – „zožer si to sama“, nasledovaná dramatickým vyprsknutím mrkvovo-dyňového pyré na tie nové smotanovo biele dupačky.

Čítať viac

Prečo som na neho taká pyšná

Od doby, čo som matkou, nemám v mobile žiadne iné fotky než tie môjho dieťaťa alebo detí mojich kamarátok. Možno ešte môjho dieťaťa spolu s deťmi mojich kamarátok. Tak to proste je. Ale vďaka za to! Keby dnes nebolo tak jednoduché zachytávať a uchovávať okamihy, viem určite, že by som si mnoho z nich nepamätala.

Čítať viac

Sme tiež na sociálnych sieťach