Objavujeme svet s dieťaťom

Zdieľajte článok
30. 6. 2018 | Kateřina Kopecká

Ako malé dievča som prvýkrát videla more v dvanástich rokoch. Autobusom sme cestovali celá rodina za tou nádherou niekoľko dní. Dnes je úplne normálne lietať po celom svete i s malým bábom. Ono to totiž ide úplne v pohode.

Cestovanie, či už s bábom, alebo neskôr so starším dieťaťom, má totiž hneď dve záruky. Dieťa bude spokojné tam, kde budete vy, a rozhodne sa nebudete nudiť. Ja som bola zvyknutá na dovolenke prečítať aspoň tri knižky a teraz som rada, že prelúskam jedálny lístok v angličtine.

Ale stojí to za to. Veď ste pri tom, keď ten malý chlapec alebo to malé dievča prvýkrát okúsi, aké to je plávať v slanej vode. Nechať sa unášať vlnami, zahrabávať si celé telo do piesku alebo len tak pozerať do diaľky. Spozná, že sa na iných miestach sveta hovorí cudzou rečou, ale že to vôbec nie je bariéra pri spoločnej hre s ďalšími deťmi alebo že sa dá lietať v oblakoch a nebyť pritom vták.

Naša prvá dovolenka s dieťaťom bola v obytnom aute. Otec, mama, chlapec a dom na štyroch kolesách. Chodili sme takto v dvojici rad rokov, ale na ten pocit, kedy idete prvýkrát v trojici, nikdy nezabudnete. Ten pohľad pyšného otca, že vezie rodine ukázať svet. Mali sme nabalenú tonu vecí a vo finále stačilo mať pre dieťa dostatok tričiek, šiltovku, lopatku a opaľovací krém. Cestujte s deťmi. Aj keď si to možno nebudú pamätať, v zákrutách ich osobnosti to určite zostane.

Súvisiace články

Moja materská „keby tak…“

Možno to tiež poznáte. Počas môjho doterajšieho materstva som sa nespočetnekrát ocitla v situácii, kedy by som si priala, aby to celé bolo úplne inak. Vyrovnať sa s tým, že nie vždy sú veci tak, ako by som si predstavovala, a že nie vždy je moje dieťa také, aké som si ho vysnila, bolo pre mňa ako pre mamu najťažšou úlohou.

Čítať viac

Súboj kto z koho: obdobie vzdoru

Je to mamičkin maznáčik, skrátka vaše zlatíčko. Neurobíte jeden bez druhého ani krok. A potom príde druhý rok a z neho sa cez noc stane malý čert. Máte pocit, že vám asi niekto vymenil dieťa, podobne ako v tom filme s Angelinou Jolie. Lenže toto nie je film, ale realita a vy sa s ňou musíte nejako vyrovnať.

Čítať viac

Sme tiež na sociálnych sieťach