Najlepšia aktivita je tá najnudnejšia

Zdieľajte článok
19. 2. 2019 | Kateřina Kopecká
Fascinácia. Toto slovo dokonale vyjadruje moje pocity od chvíle, keď sa mi narodil syn. Každý deň doslova s údivom pozerám, ako to príroda zariadila. Začne to úplne na začiatku. Dieťa vie, že sa má prisať k bradavke. Vie, že sa má začať otáčať na bruško, plaziť sa, liezť, sadnúť si, postaviť sa na nohy, urobiť prvý krôčik. Ako mu v tomto obrom rozvoji môžeme pomôcť my? Najlepšie tým, že nebudeme robiť vôbec nič.

V dnešnom svete pomôcok a vymožeností je to však niekedy nadľudská úloha. Chodúľkam, skákadlám a nosičom sa ťažko odoláva. Aj tu platí: zistite si dostatok informácií skôr, ako si niečo zaobstaráte. A ako budete najlepšie rozvíjať svoje dieťa?

Keď ho vezmete do prírody. Alebo medzi rovnako starých kamarátov. Možnosťou môže byť aj aktivita špeciálne určená pre deti daného veku – napríklad plávanie alebo rôzne pohybové krúžky. Či má dieťa rok, alebo tri, pohyb by mal byť to, čo naplní jeho dni. A poďakovaním vám, rodičom, bude potom jeho spokojný spánok.

„Rady spia na výnimočných miestach, napríklad v aute alebo v stane. Rady hrajú rôzne hry o poklad, a dokonca také hry pripravujú. Rady spolu idú na bicykli a hrajú slovné hry. Rady idú vlakom alebo iným dopravným prostriedkom na výlet,“ len náhodne vymenováva obľúbené aktivity svojich dcér mamička Veronika a dokazuje tým, že niekedy deti môže zabaviť celkom všedná aktivita. Nebojte sa zapojiť deti do svojich životov. Keď budúcu nedeľu upečiete bábovku spoločne, možno to bude trvať o pár minút dlhšie, ale možno bude mať dieťa z toho väčší zážitok, než by ste čakali.
 

Súvisiace články

Moja materská „keby tak…“

Možno to tiež poznáte. Počas môjho doterajšieho materstva som sa nespočetnekrát ocitla v situácii, kedy by som si priala, aby to celé bolo úplne inak. Vyrovnať sa s tým, že nie vždy sú veci tak, ako by som si predstavovala, a že nie vždy je moje dieťa také, aké som si ho vysnila, bolo pre mňa ako pre mamu najťažšou úlohou.

Čítať viac

Súboj kto z koho: obdobie vzdoru

Je to mamičkin maznáčik, skrátka vaše zlatíčko. Neurobíte jeden bez druhého ani krok. A potom príde druhý rok a z neho sa cez noc stane malý čert. Máte pocit, že vám asi niekto vymenil dieťa, podobne ako v tom filme s Angelinou Jolie. Lenže toto nie je film, ale realita a vy sa s ňou musíte nejako vyrovnať.

Čítať viac

Sme tiež na sociálnych sieťach