Ako v dieťati prebudiť lásku k pohybu

Zdieľajte článok
26.4.2019 | Lucie Perlíková
Zdravú lásku k pohybu je dobré pestovať už od raného veku. Šport učí dieťa disciplíne a obratnosti a zabraňuje lenivosti a obezite. Športové úspechy sú motivujúce a prinášajú veľkú radosť z vlastného zdokonaľovania sa. Neexistuje dieťa, ktoré by športový talent nemalo, len ho treba objaviť.

Päť tipov, ako viesť dieťa k športu:

1. Kedy so športom začať
Ešte pred narodením dieťaťa. Aktívny rodič lásku k športu na dieťa veľmi ľahko prenesie. Skúšajte už odmalička spoločne behať, skákať, chytať loptu. Ukazujte mu rôzne aktivity a rozvíjajte jeho nadanie.

2. Vidí sa v rodičoch  
Keď chcete, aby dieťa hralo futbal, nemôžete mu vraziť loptu do ruky a poslať ho na tréning. Najlepší spôsob je zobrať si loptu sám a začať do nej kopať na záhrade. Dieťa sa samo pridá.

3. Urobte malý test
Keď dieťa dokáže vyskočiť do výšky, má predpoklad na výbušné športy (volejbal, atletika), keď sa udrží dlhšie než 15 sekúnd na jednej nohe so zavretými očami, má dobre vyvinutú rovnováhu (bojové športy, lyžovanie), a keď si dosiahne rukami s vystretými nohami až za špičky, je výnimočne flexibilné (gymnastika).

4. Vnútorná motivácia
Výsledky neprichádzajú okamžite, a preto musí byť dieťa dobre motivované, aby pri športe zotrvalo. Dôležitá je preto podpora rodičov a priateľské prostredie v tíme.

5. Nenaplnené sny
Najhoršie sú príbehy rodičov, ktorí si cez deti plnia vlastné nedosiahnuté ciele. Také dieťa je vystavené zbytočnému tlaku, ktorý sa prejaví odporom k športu a strachom zo zlyhania.

Je vynikajúce pochváliť sa dieťaťom, ktoré vyhralo detskú olympiádu alebo tanečnú súťaž, ale majte vždy na pamäti, že cieľom vedenia k športu nie je vychovať šampióna, ale vybudovať prirodzenú lásku k pohybu, ktorá bude v rôznych, niekedy prekvapujúcich podobách sprevádzať vaše dieťa po celý život.

Zaujala Vás značka Marťankovia? Prihláste sa k odberu noviniek!

Zapíšte sa na odber noviniek teraz a získajte možnosť vyhrať balenie Marťankov Futuro zadarmo!

Napíš nám svoj príbeh a získaj vzorku FUTURA 1-3 zadarmo

Súvisiace články

Rešpektovať a byť rešpektovaný

V tehotenstve som často sedela na záhrade, nohy hore, a predstavovala som si, aké asi bude to dieťa, čo mám v bruchu. Predstavovala som si, ako spinká v postieľke alebo ako sa na mňa usmieva z kočíka. Strih. O pár mesiacov neskôr som na tej istej záhrade. V teplákoch, manželovej zimnej bunde, čiapke a papučiach, pretože topánky som si nestihla obuť. Stojím na mieste a pohybujem s kočíkom sem a tam.

Čítať viac

Babičky. Ešteže že ich máme

Novo narodený člen rodiny je bezpochyby veľká udalosť. A o to väčšia, keď je to prvé dieťa na všetkých frontoch. Ja nikdy nezabudnem na chvíľu, kedy moja mama prvýkrát videla svojho prvého vnuka. Okamžité prebudenie ďalšieho typu materinskej lásky a obria chuť starať sa bolo presne to, čo som v šestonedelí potrebovala.

Čítať viac

Sme tiež na sociálnych sieťach