Ako v dieťati prebudiť lásku k pohybu

Zdieľajte článok
26. 4. 2019 | Lucie Perlíková

Zdravú lásku k pohybu je dobré pestovať už od raného veku. Šport učí dieťa disciplíne a obratnosti a zabraňuje lenivosti a obezite. Športové úspechy sú motivujúce a prinášajú veľkú radosť z vlastného zdokonaľovania sa. Neexistuje dieťa, ktoré by športový talent nemalo, len ho treba objaviť.


Päť tipov, ako viesť dieťa k športu:

1. Kedy so športom začať

Ešte pred narodením dieťaťa. Aktívny rodič lásku k športu na dieťa veľmi ľahko prenesie. Skúšajte už odmalička spoločne behať, skákať, chytať loptu. Ukazujte mu rôzne aktivity a rozvíjajte jeho nadanie.


2. Vidí sa v rodičoch  

Keď chcete, aby dieťa hralo futbal, nemôžete mu vraziť loptu do ruky a poslať ho na tréning. Najlepší spôsob je zobrať si loptu sám a začať do nej kopať na záhrade. Dieťa sa samo pridá.


3. Urobte malý test

Keď dieťa dokáže vyskočiť do výšky, má predpoklad na výbušné športy (volejbal, atletika), keď sa udrží dlhšie než 15 sekúnd na jednej nohe so zavretými očami, má dobre vyvinutú rovnováhu (bojové športy, lyžovanie), a keď si dosiahne rukami s vystretými nohami až za špičky, je výnimočne flexibilné (gymnastika).


4. Vnútorná motivácia

Výsledky neprichádzajú okamžite, a preto musí byť dieťa dobre motivované, aby pri športe zotrvalo. Dôležitá je preto podpora rodičov a priateľské prostredie v tíme.


5. Nenaplnené sny

Najhoršie sú príbehy rodičov, ktorí si cez deti plnia vlastné nedosiahnuté ciele. Také dieťa je vystavené zbytočnému tlaku, ktorý sa prejaví odporom k športu a strachom zo zlyhania.

Je vynikajúce pochváliť sa dieťaťom, ktoré vyhralo detskú olympiádu alebo tanečnú súťaž, ale majte vždy na pamäti, že cieľom vedenia k športu nie je vychovať šampióna, ale vybudovať prirodzenú lásku k pohybu, ktorá bude v rôznych, niekedy prekvapujúcich podobách sprevádzať vaše dieťa po celý život.

Súvisiace články

Moja materská „keby tak…“

Možno to tiež poznáte. Počas môjho doterajšieho materstva som sa nespočetnekrát ocitla v situácii, kedy by som si priala, aby to celé bolo úplne inak. Vyrovnať sa s tým, že nie vždy sú veci tak, ako by som si predstavovala, a že nie vždy je moje dieťa také, aké som si ho vysnila, bolo pre mňa ako pre mamu najťažšou úlohou.

Čítať viac

Súboj kto z koho: obdobie vzdoru

Je to mamičkin maznáčik, skrátka vaše zlatíčko. Neurobíte jeden bez druhého ani krok. A potom príde druhý rok a z neho sa cez noc stane malý čert. Máte pocit, že vám asi niekto vymenil dieťa, podobne ako v tom filme s Angelinou Jolie. Lenže toto nie je film, ale realita a vy sa s ňou musíte nejako vyrovnať.

Čítať viac

Sme tiež na sociálnych sieťach