Jupiter

Pozri, obor Jupiter!

Jupiter je piatou planétou Slnečnej sústavy. Na rozdiel od štyroch predchádzajúcich planét nemá pevný povrch, ale obal jeho kamenného jadra je tvorený hlavne plynom a prachom – je prvým z takzvaných plynných obrov.
Jupiter - piata planéta
Je najväčšou, najťažšou a zároveň najrýchlejšie sa otáčajúcou planétou Slnečnej sústavy. Okolo svojej osi sa točí tak rýchlo, že keby sa rovnako rýchlo otáčala naša Zem, trval by náš deň menej než hodinu. Jupiter môžeme zo Zeme pozorovať i voľným okom, pretože po Mesiaci a Venuši je tretím najjasnejším objektom nočnej oblohy.
Jupiter - pruhovaný
V ďalekohľade Jupiter vyzerá, ako by bol pruhovaný. To je spôsobené búrkami, ktoré v jeho atmosfére zúria už miliardy rokov. Tou najvýraznejšou je Veľká červená škvrna, ktorá je taká veľká, že by sa do nej vošla celá naša Zem.
Jupiter - ochranca Zeme
Vďaka svojej obrovskej hmotnosti pôsobí Jupiter v Slnečnej sústave ako prirodzený ochranca Zeme. Svojou silnou gravitáciou totiž tu a tam dokáže vychýliť alebo dokonca rozdrviť i zablúdenú kométu, ktorá by sa inak mohla so Zemou zraziť.

Omaľovánky

Dokážeš planétu vyfarbiť tak, aby vyzerala ako ozajstná? Popros niekoho z dospelých, aby ti vytlačili tieto omaľovánky. Potom už stačí len farebné pastelky a pusť sa do toho!

Stiahnuť PDF

Omaľovánky

Chceš preskúmať ďalšiu planétu?

Saturn

Nemôžeš sa rozhodnúť, kam ďalej? Pomôžem ti, stačí ťuknúť na svetlo modré tlačidlo.