Váha (hmotnosť)

Váha (hmotnosť)

Vieš, koľko vážiš? Zistíš to jednoducho. Postav sa na mamičkinu domácu váhu a popros rodičov, aby ťa zvážili.
Vieš, koľko vážiš?
Tak už vieš koľko? Ale pozor, toto je tvoja hmotnosť na Zemi, inde vo vesmíre vážia veci aj ľudia úplne inak. Ako je to možné? Spôsobuje to príťažlivosť, inak nazývaná gravitácia. A tá je na každom vesmírnom telese iná, závisí od veľkosti a hmoty kozmického telesa.
A tak kým na Zemi vážiš
A tak kým na Zemi vážiš trebárs 20 kilogramov, na Mesiaci by tvoja hmotnosť bola len 3,5 kila, ale naopak na Jupiteri neuveriteľných 47 kilogramov! Je to tým, že kým Mesiac je pri porovnaní so Zemou ozajstný drobček a pôsobí na ňom menšia gravitačná sila, je Jupiter mnohonásobne väčší než Zem, a preto má aj väčšiu gravitáciu. Preto by sa nám veci zvážené na Jupiteri zdali ťažšie, než sú na Zemi.
No pozor
No pozor, platí to iba o veciach, ktoré sa dajú zvážiť váhou. Niekedy sa zo žartu vraví, že na Mesiaci je jednoduchšie naučiť sa básničku, pretože je tam predsa všetko ľahšie! To samozrejme nie je pravda, pretože básnička sú slová a myšlienky a tie žiadnu hmotnosť nemajú.

Omalovánka

Dokážeš zvolený objekt vyfarbiť tak, aby vyzeral ako naozajstný? Popros niekoho z dospelých, nech ti vytlačí tieto maľovanky. Potom už stačia len farebné pastelky a pusť sa do toho!

Stiahnuť PDF

Omalovánka

Chceš skúmať ďalej?

Fotón

Chceš skúmať ďalej? Ťukni na modré tlačidlo s ďalekohľadom.