Kométa

Pozri, tamto letí kométa!

Vyzerá ako guľa so závojom, že? Najznámejšia je Halleyho kométa, ktorá sa na dohľad zo Zeme vracia zhruba raz za 75 rokov.
Návraty
Kedysi dávno, keď si jej pôvod ľudia nedokázali vysvetliť, spojovali jej návraty s najrôznejšími katastrofami. Mysleli si, že prináša prírodné povodne, choroby a vojny. Dnes už sa Halleyho kométy nebojíme, pretože veda nám všetko vysvetlila: je to malé teleso, krúžiace Slnečnou sústavou, tvorené prevažne zamrznutými plynmi, vodou a prachom. Keď sa priblíži k Slnku, dá sa aj zo Zeme vidieť jej žiarivý chvost.
Halleyho kométa
Halleyho kométu sme mohli naposledy vidieť v roku 1986, nabudúce priletí až v roku 2061. Takže si to zapamätaj a jej návrat si nenechaj ujsť, pretože človek ju má šanci zazrieť skutočne iba raz za život!
A prečo kométy vidíme?
A prečo kométy vidíme? Je to tým, že ten ich dlhý chvost tvorený plynmi a prachom sa leskne v slnečnej žiare a nám sa zdá, ako keby celá kométa horela. Väčšinu komét však nemáme možnosť zo Zeme pozorovať, pretože sa túlajú až kdesi za obežnou dráhou Pluta a len občas niektorá priletí do našej časti slnečnej sústavy.

Omalovánka

Dokážeš zvolený objekt vyfarbiť tak, aby vyzeral ako naozajstný? Popros niekoho z dospelých, nech ti vytlačí tieto maľovanky. Potom už stačia len farebné pastelky a pusť sa do toho!

Stiahnuť PDF

Omalovánka

Chceš skúmať ďalej?

Atóm

Chceš skúmať ďalej? Ťukni na modré tlačidlo s ďalekohľadom.