Zápcha – Častý problém škôlkárov

Zdieľajte článok
2. 10. 2023 | MUDr. Denisa Jaššová, pediatrička

September je každoročne spojený s návratom detí do kolektívov. Počas leta sú deti väčšinou na rôznych výletoch, jedia sezónne ovocie a zeleninu, zdržujú sa iba v menších rodinných kolektívoch a sú dokonale spokojné.

S nástupom do škôlky prichádza jednak zvýšená chorobnosť detí (čo je prirodzené, keďže je zrazu vo veľmi úzkom kontakte desiatka detí s rôznym patogénnym osídlením), ale aj druhý nemenej príjemný problém – zápcha.

U batoliat je zápcha typická v období odplienkovania, po ochorení spojenom s dehydratáciou alebo plienkovou dermatitídou. U väčších detí v súvislosti so zmenou prostredia, zmenou bydliska, nástupom do škôlky, školy, príčinou môže byť aj odmietanie návštevy spoločných sociálnych zariadení a v neposlednom rade nedostatočné zastúpenie vlákniny v strave dieťaťa.

Za zápchu sa v detskom veku považuje:

  • stolica menej ako 3x týždenne,
  • bolestivosť pri vyprázdňovaní,
  • zadržiavanie stolice.

Z praktického hľadiska sa u detí považuje za zápchu predĺženie intervalu vyprázdňovania nápadne tuhej až kamennej stolice a sťažené vyprázdnenie.

Ako je spomenuté vyššie, príčinou zápchy je najčastejšie nesprávne zloženie jedálnička a pitného režimu, zníženie pohybovej aktivity alebo má psychogénny podklad.

POZOR: Stačí jedna negatívna skúsenosť s vyprázdňovaním stolice a môže nastať zacyklený kruh. Dieťa vyprázdňovanie bolí, nebodaj prišlo k poškodeniu konečníka s krvácaním. Veľmi rýchlo môže dôjsť k fixácii nepríjemného pocitu pri vyprázdňovaní a dieťa bude stolicu ďalej zadržiavať. Tým sa však stolica bude ešte viac stužovať a následne pri vyprázdňovaní spôsobí ešte väčšiu bolesť. Z tohto kruhu sa ťažko vychádza, preto je najlepšie vôbec sa doň nedostať alebo ho preseknúť už pri prvých náznakoch.

Z praxe a pozorovania stravovacích návykov detí je známe, že práve obsah vlákniny a pitný režim sú najdôležitejšie aspekty v predchádzaní a riešení zápchy. Obsah vlákniny v strave detí je vo veľkom množstve prípadov oveľa nižší, ako je odporúčané.

Vláknina pritom neovplyvňuje „iba“ kvalitu vyprázdňovania. Je zistené, že vláknina má mnoho fyziologických účinkov – znižuje koncentráciu cukru v krvi po jedle, pozitívne mení zloženie črevného mikrobiómu a podieľa sa na znižovaní rizika vzniku obezity, cukrovky 2. typu, srdcových chorôb, karcinómu hrubého čreva a prsníka v dospelosti.

Všeobecné odporúčanie pre príjem vlákniny u detí od 2 rokov je na základe veku:

VEK + 5 g/deň

(3-ročné dieťa tak má prijať 8 g vlákniny, 8-ročné dieťa 13 g vlákniny)

Deti, ktoré majú v strave dostatočný príjem vlákniny, majú výborný základ pre správne celoživotné stravovacie návyky. Naopak, pri sledovaní jedálnička detí, ktoré majú vlákniny v strave málo, sa zistilo, že v ich jedálničku sa vo vyššej miere vyskytujú sladkosti a mliečne výrobky.

A v akej forme vlákninu dieťaťu ponúkať?

  • Čerstvé ovocie a zelenina (napríklad jablko má na 100 g asi 2,4 g vlákniny, hruška 3,1 g, rajčiny 1,5 g)
  • Strukoviny (cícer má na 100 g asi 17 g vlákniny, šošovica 8 g, hrášok 5 g)
  • Orechy, semienka a sušené ovocie (sušené slivky majú asi 7 g vlákniny na 100 g, chia semienka 34 g, orechy okolo 10 g)
  • Obilniny (bulgur má na 100 g asi 18 g vlákniny)
  • Výživové doplnky – ak dieťa nenaplní dennú potrebu stravou, je vhodné denné dopĺňanie takouto formou – na trhu sú pre deti od 3 rokov dostupné aj produkty s inulínom.

Zdroje: Finn, K. et al.: Nutrient intakes and sources of fiber among children with low and high dietary fiber intake: the 2016 feeding infants and toddlers study (FITS), a cross-sectional survey

Súvisiace články

Škôlkarske soplíky a výtery nosa – jednoducho ale pravdivo

Povedzme si otvorene, ak ste rodičia škôlkara určite ste sa už so soplíkom viackrát stretli. Pravdepodobne už ste počuli aj neobľúbenú pravdivú informáciu, že bežná frekvencia nádchy u škôlkara je aj 8 - 10 krát ročne.

Čítať viac

Základný manažment horúčok pre každého rodiča

Obdobie chrípky, parachrípky, RS vírusu, koronavírusu a iných „pliag“ je v plnom prúde a veľa rodičov sa vracia stále k tej istej téme. Ako správne na manažment horúčok.

Čítať viac

Sme tiež na sociálnych sieťach