Stres negatívne ovplyvňuje detskú psychiku aj imunitu

Zdieľajte článok
21. 10. 2020 | Autor: rč
Dieťa treba pozorovať
Deti reagujú na stres odlišne, v závislosti od ich veku, individuálnych osobností, schopnosti zvládania fungovať pod tlakom... To môže u rodičov spôsobovať problém pri prehliadaní základných signálov, ktoré by mali upozorniť na to, že s dieťaťom nie je niečo v poriadku. Deti nemusia rozpoznať svoju vlastnú úzkosť a často im chýba zrelosť na vysvetlenie ich skutočných, alebo domnelých stresových problémov. „Dospelý človek dokáže ľahšie pomenovať stres a potláčať jeho prejavy, prípadne vie, čo ho upokojí. U detí býva stres pretavený do rôznych oblastí v správaní. Niektoré deti sú prehnane aktívne, niektoré bývajú viac plačlivé,“ hovorí psychologička PhDr. Zuzana Ondrejková. Stres sa u detí môže prejaviť napr. regresným spôsobom – napr. deti, ktoré už zvládajú hygienu sa môžu začať znova pocikávať, pokakávať... „Zásada platí, že akékoľvek správanie, ktoré u svojho dieťaťa nepoznám mi má naznačiť, že niečo prežíva, čo potrebuje spracovať,“ hovorí psychologička. 
 
Fáza pokoja
Úzkosť môže spôsobiť, že deti budú konať spôsobom, ktorý môže byť pre rodičov frustrujúci alebo mätúci. Okrem fyzických prejavov, môžu dať stres najavo emočnými signálmi – správaním (behaviorálnymi), napr. agresivita, náladovosť, ťažkosti so sústredením, strach z tmy, alebo z neznáma, či odmietanie kolektívu, chodenie do školy... V strese sa totiž deťom vytvárajú v tele látky, ktoré sa aktívne snažia bojovať s nadmerným vypätím. Ak nenastane fáza upokojenia, telo nemá čas sa regenerovať. „Pri vyčerpaní je teda prirodzené, že dieťa je náchylnejšie na rôzne ochorenia. Dalo by sa povedať, že nadmerný stres a slabá podpora dieťaťa vytvára v jeho telíčku ‚imunitný‘ dlh a z dlhodobého hľadiska dieťa môže byť chorľavejšie,“ hovorí psychologička PhDr. Zuzana Ondrejková a dodáva, že spúšťačom stresu u detí môžu byť nové začiatky, ako napr. začiatok školského roka, zmena bydliska, nové kamarátstva, nové povinnosti..., to všetko dieťa spracováva, snaží sa vyhovieť, zapadnúť. A ako dieťaťu v tomto období pomôcť? „Treba zvoliť jednoznačne priateľský a pozitívny prístup rodičov a okolia, ktorý pomáha dieťaťu cítiť sa dobre a vyrovnane, a tým má jeho imunitný systém šancu pracovať na plný výkon,“ radí psychologička PhDr. Zuzana Ondrejková. Okrem spomínaných rád sú na dlhodobú podporu imunitného systému dieťaťa určené aj výživové doplnky Marťankovia PROimun, ktoré obsahujú prírodné zložky a sú obohatené o betaglukány.  Vo vypätom období, keď je potrebné akútne podporiť imunitný systém siahnite po Marťankovia PROimun Akut.   

martankovia_cmulacie-tablety_PROimun-(2).PNG martankovia_vrecuska_PROimun-(3).png
Toxický stres
Ak je toho stresu priveľa a je dlhodobý, jeho následky sa môžu prejaviť aj v dospelosti. The American Journal of Psychiatry vydal štúdie, z ktorých vyplýva, že tí, ktorí prežívali chronický stres počas detstva majú až dvojnásobne zvýšené riziko depresií v dospelosti. Aj, keď už sú ako dospelí dlhší čas mimo prostredia, ktoré v nich vyvolávalo stres, v reakciách na bežné problémy, ako napríklad hádky, sklamania, čakanie v zápchach, prežívajú vysokú mieru stresu. Toto má za následok negatívny dopad na vzťahy, fyzické aj mentálne zdravie. Chronický stres má negatívny vplyv aj na endokrinný a imunitný systém. To vedie k autoimunitným ochoreniam, ako napríklad alergie, astma či reuma. „Zvyšovanie psychickej odolnosti v detstve priaznivo pôsobí aj na imunitný systém, aj na lepšie zvládanie stresu v dospelosti,“ dodáva psychologička Zuzana Ondrejková.  

martankovia_sirup_PROimun-(4).PNG

Súvisiace články

Marťankovia v akcii

Imunita sa u detí formuje odmalička. Ovplyvňujú ju strava, fyzická aktivita, regenerácia, odpočinok, spánok, ale aj stresové obdobia, ktoré nastanú počas vývoja každého dieťaťa.

Čítať viac

Keď vírusy útočia. Ako rýchlo posilniť imunitu detí prírodnou cestou

Detská imunita v zimnom období má čo robiť, aby ochránila detské telíčko pred zvýšeným výskytom viróz a bakteriálnych infekcií. Istá miera nachladnutia je prirodzená a podstatná. Avšak práve v dnešnej rizikovej dobe hľadáme každý z rodičov spôsob, ako čo najrýchlejšie posilniť imunitu svojich detí. Dostatočný prísun vitamínov je jedným z nich.

Čítať viac

Sme tiež na sociálnych sieťach