Slniečko je preč a s ním i automatický príjem vitamínu D. Nahradiť ho sa tak stáva nutnosťou

Zdieľajte článok
15. 11. 2018 | Autor: rč

S blížiacim sa zimným obdobím narastá nápor na detský organizmus nielen kvôli nízkym teplotám, ale i pre nedostatok slniečka. Slnečné lúče sú totiž jeden z hlavných zdrojov príjmu vitamínu D, ktorý hrá dôležitú rolu pri podpore obranyschopnosti vašich detí. Znížená imunita, spomalenie rastu, či svalová slabosť, to sú len niektoré z problémov spojených s jeho nedostatkom. Ak si chcete byť istý, že má vaše dieťa dostatočný príjem „Déčka“, môžu vám pomôcť Marťankovia FUTURA.

Len každé tretie dieťa vo veku 5 až 9 rokov má dostatok vitamínu D. Ste si istý, že to vaše je jedným z nich? Obzvlášť teraz, keď je jeho najväčšieho zdroja, slnečných lúčov, pomenej? Ak nechcete nedostatočný príjem tejto dôležitej látky riskovať, nespoliehajte sa len na slniečko, vitamín D sa dá získať i inak.

Slniečko zašlo, voľte správne stravu

Jednoduchý variant príjmu dostatočného množstva tejto látky je vhodná strava. A čo je najlepšie, „Déčko“ sa vyskytuje i v potravinách, ktoré deti nutne neodmietajú. Nemusíte sa teda obávať každodenného boja pri večeri o to, aby dojedli posledný kúsok jedla, kým im dovolíte ísť pozerať televíziu.

Vitamín D nájdete hlavne v rybách, mliečnych produktoch, vajíčkach a hovädzom mäse. „Ak je vaše dieťa predsa trochu vyberavé a zmienené potraviny odmieta, skúste mu navýšiť príjem tejto látky pomocou výživových doplnkov,“ radí pediater MUDr. Jan Boženský. „Obzvlášť v zimných mesiacoch, kedy býva vitamínu D prirodzenou cestou nedostatok, môžu kvalitné výživové doplnky jeho príjem u vašich detí podporiť,“ doplňuje pediater.

Odporúčaný denný príjem je pre deti i dospelých 400 I. U.
Obsah vitamínu D v potravinách:
  • 150 g bieleho jogurtu (80 I. U.
  • 120 g lososa (440 I. U.)
  • 250 ml mlieka (120 I. U.)
  • 250 ml pomarančového džúsu (137 I. U.)
  • Vaječný žĺtok (41 I. U.)
Počas slnečných dní stačí deťom pol hodiny na slnku!
 

Aby deti rástli a mali zdravé kosti

Podceniť dostatočný príjem tohto vitamínu sa nevypláca. Jeho významný nedostatok môže viesť až k závažným následkom, a to obzvlášť u detí. Jedným z najzávažnejších dôsledkov bola v minulosti krivica - detské ochorenie, pri ktorom sa kostra nevyvíja tak, ako by mala. V prípade tohto ochorenia dochádza k zmene tvaru kostí a k ich nedostatočnej pevnosti.

Ďalšími následkami môžu byť poruchy spánku, krátkozrakosť, svalová slabosť i prípadné nervové poruchy vedúce k psychickým problémom.

Martians2018-Futura-3-6_30_BOX_SLO_3D_R_W11921-S-01-CZE-SLO.png

Súvisiace články

Škôlkarske soplíky a výtery nosa – jednoducho ale pravdivo

Povedzme si otvorene, ak ste rodičia škôlkara určite ste sa už so soplíkom viackrát stretli. Pravdepodobne už ste počuli aj neobľúbenú pravdivú informáciu, že bežná frekvencia nádchy u škôlkara je aj 8 - 10 krát ročne.

Čítať viac

Základný manažment horúčok pre každého rodiča

Obdobie chrípky, parachrípky, RS vírusu, koronavírusu a iných „pliag“ je v plnom prúde a veľa rodičov sa vracia stále k tej istej téme. Ako správne na manažment horúčok.

Čítať viac

Sme tiež na sociálnych sieťach