Keď choroba udrie. Poznáte rozdiel medzi chrípkou a nachladnutím?

Zdieľajte článok
19.2.2019 | Autor: rč
Jarné prázdniny sú definitívne za nami a zima sa pomaly ale isto chýli k svojmu koncu. Aj keď sa môže zdať, že najväčšie nebezpečenstvo pre detský organizmus príchodom jari pominie, opak je pravdou. Práve zvyšujúce sa teploty nahrávajú chrípkovým epidémiám alebo nachladnutiu, ktoré je nepríjemné rovnako pre deti i rodičov. Čo robiť a čoho sa vyvarovať, keď je na posilnenie imunity neskoro a choroba si pomaly „vybaľuje kufre“? Prinášame vám niekoľko dobre mienených rád, ktoré pomôžu chorobu prekonať bez komplikácií.

Čo sa vlastne v tele deje, keď sa bavíme o obyčajnom nachladnutí a keď o chrípke? Aj keď sa to nemusí zdať, rozdiel medzi nimi je zreteľný. Je teda určite správne ku každej z chorôb zaujať odlišný prístup pre čo možno najpohodovejšiu a najúčinnejšiu liečbu. Obidve majú spoločný vírusový pôvod – nakaziť sa teda môžete pomerne ľahko či už v škole, alebo v práci. Tu ale rovno môžeme pri podobnostiach chorôb skončiť.
 

Príznaky napovedia

Nachladnutie je postupná choroba, ktorá sa rozvíja pomaly. Možno práve o to je otravnejšia – vy alebo dieťa už dopredu veľmi dobre viete, čo v priebehu niekoľkých dní príde: bolesti a škrabanie v krku, nezastaviteľná nádcha v tandeme s upchatým nosom, s tým súvisiaca bolesť hlavy a krku a keď je zle, môže sa objaviť i vyššia teplota. Všetci vieme, že toto všetko dohromady môže spôsobiť množstvo nepríjemností, oproti chrípke ide však stále o prechádzku ružovým sadom. „Nástup príznakov spolu s inkubačnou dobou je pri chrípke výrazne kratší, ale o to intenzívnejší,“ upozorňuje pediater MUDr. Jan Boženský. „Veľmi špecifická môže byť okrem vysokých teplôt tiež únava, ktorá je dlhodobejšieho charakteru, a tiež výrazné bolesti prakticky celého tela. Symptómy sprevádza i silný kašeľ, naopak niektoré bežné príznaky nachladnutia úplne chýbajú,“ vysvetľuje zásadné rozdiely MUDr. Boženský.

„Rýchlo sa vyležať“ pri chrípke nefunguje

Všeobecne sa dá povedať, že pokým nepríjemné nachladnutie presmrkáme a ako-tak pretrpíme, chrípka nás rovno položí na lopatky. A na nohy sa potom deti ani vy nemusíte postaviť celé ďalšie dva týždne. Aj keď sa čo najrýchlejšie vyliečiť snažíme pri všetkých chorobách a logicky nechceme byť chorí príliš dlho, pokoj na lôžku je pri chrípke dôležitý počas celej doby trvania choroby.

Pre chrípku sú typické intenzívnejšie príznaky, ale hlavne výrazne vážnejšie ohrozenie zdravia v prípade nedostatočnej liečby. Tu je teda potrebné neunáhliť sa a venovať jej toľko času, koľko si vyžiada,“ tvrdí Boženský. „Najdôležitejšie je však v prípade výskytu komplikácií pri podozrení na chrípku navštíviť lekára,“ dodáva.

Aj keď sa v porovnaní s chrípkou môže zdať ako banalita, ani nachladnutie by ste nemali podceniť a „nechať
prejsť“ – i tu sa môžu objaviť komplikácie, ktoré vás i vašich malých môžu pekne potrápiť. Napríklad u detí je najčastejším problémom spojeným s nachladnutím napríklad zápal stredného ucha.

 
Chrípka alebo nachladnutie?
  • Aj keď sú obidve ochorenia vírusového pôvodu, chrípku spôsobujú prevažne len dva druhy vírusov. Tie, na rozdiel od nachladnutia, spôsobujú vysoké teploty nad 38 stupňov, bolesti tela a silný kašeľ. Nádcha a bolesť v krku naopak nemusia byť prítomné.
  • Proti chrípke sa možno očkovať, každý rok sa očkovacie kmene menia podľa toho, ktoré sú očakávané. Ak však k ochoreniu dôjde, dodatočné očkovanie jeho priebeh nezmierni.
  • Ani nachladnutie, ani chrípka sa nedajú liečiť antibiotikami, zbytočne ich preto neužívajte.
 

Ako pomôcť na poslednú chvíľu?

Imunitu je potrebné posilňovať neustále, i počas ochorenia. Zvýšený príjem vitamínov v ovocí a zelenine je rovnako dôležitým prvkom v jej podpore ako nenamáhať sa a zostať hlavne v posteli. Čaj z čerstvého zázvoru a bylinné sirupy sú obľúbenými a účinnými pomocníkmi už po celé generácie, je ale asi dobré si pripustiť, že deti ich príliš dobre neznášajú. Hlavne v prvých kritických dňoch ochorenia teda určite nie je od veci vašim ratolestiam okrem vitamínov prírodnou cestou skúsiť podať i niektorý z výživových doplnkov – na trhu existujú napríklad Marťankovia PROimun AKUT, ktorých podávanie sa odporúča práve v dobe, kedy sú na imunitný systém vášho dieťaťa kladené väčšie nároky. Navyše ich určite nebudú odmietať, pretože majú príjemnú malinovú chuť.

Snažiť sa zásobiť vitamínmi dopredu je však zbytočné. Telo ich prebytok vo väčšine prípadov nedokáže „uložiť do zásoby“ a ak ich je veľa, vylúči ich. „Keď sa bavíme o zvýšenom príjme vitamínov, myslíme tým skôr príjem o niečo vyšší, ako keď sme zdraví. Určite nie je od veci riadiť sa informáciami o ich optimálnych denných dávkach a zbytočne neprekračovať ich odporúčané hodnoty,“ uzatvára MUDr. Boženský.
 
Zaujala Vás značka Marťankovia? Prihláste sa k odberu noviniek!

Zapíšte sa na odber noviniek teraz a získajte možnosť vyhrať balenie Marťankov Futuro zadarmo!

Napíš nám svoj príbeh a získaj vzorku FUTURA 1-3 zadarmo

Súvisiace články

Jarné prázdniny sú za dverami. Ako dôkladne pripraviť imunitu na zimné radovánky

Deti sa v školách od vianočných prázdnin ani príliš neohriali, a už je tu ďalšie voľno. Jarné prázdniny pritom priamo nabádajú k tomu, aby boli strávené aktívnejšie – nielen na horách sa konečne objavujú poriadne haldy snehu, v mestách sa objavujú klziská a i rybníky vďaka prvým silným mrazom začínajú zamŕzať. Pohyb je pre nás všetkých dôležitý, neradno ho preto ani v zimných mesiacoch podceňovať. Dobré je ale myslieť i na imunitu, ktorá sa môže ocitnúť pod silným tlakom. Prinášame preto niekoľko dobrých tipov, ako ju podporiť nielen u našich malých ratolestí.

Čítať viac

Nedávajte deťom pod stromček len hračky. Podporte ich imunitu novými Marťankami od FUTURY

Zdravie je to najdôležitejšie, čo v živote máme, i keď si to často ani neuvedomujeme. K zdravému vývinu detí je ale nevyhnutne dôležitá pravidelná zdravá a vyvážená strava, vďaka ktorej sa vaše deti správne vyvíjajú. Verte, že za vedenie vašich najmenších k správnym stravovacím návykom vám budú i napriek prvotnej nevôli v neskoršom veku nesmierne vďační. Prinášame niekoľko rád a tipov, ako „bezbolestne“ na to…

Čítať viac

Sme tiež na sociálnych sieťach