Marťankovia v akcii

Zdieľajte článok
30. 9. 2020 | Autor: rč
Len nedávno sa deti opäť vrátili do školských lavíc, ale u mnohých bol návrat do kolektívu len krátkodobou záležitosťou. Začali sa ozývať infekcie, ktoré sa v kolektíve rýchlo rozširujú. Totiž imunitu nie je možné posilniť zo dňa na deň, ale môžeme jej pomôcť, aby sa naučila s infekciami statočne bojovať. A to práve v rizikovom období a v jeho priebehu, keď sú kladené zvýšené nároky na imunitný systém našich ratolestí.
 
Vyvážená strava
Posilňovanie imunity prostredníctvom kvalitnej stravy je základ. Realita je však často iná, ako si ju rodičia predstavujú. Jedno dieťa nezje zeleninu, druhé ovocie, ďalšie sa nekamaráti s mäskom či ohŕňa nos nad akoukoľvek prílohou. Preto posilňovanie imunity vyváženou stravou je dlhodobý proces a výsledky sa len tak hneď nedostavia. Ak zaradíte na pravidelný jedálny lístok vášho dieťaťa tie správne výživové doplnky, výsledok sa skôr či neskôr dostaví. Marťankovia sú pomocníci počas celého roka. Výživový doplnok PROIMUN je určený na dlhodobé užívanie, obsahuje zložky prírodného pôvodu na podporu imunitného systému dieťaťa. Je dostupný vo forme žuvacích tabliet alebo ako sirup, ktorý je vhodný už pre deti od jedného roka. Ak potrebujete konať rýchlo a akútne podporiť imunitu detí počas rizikového obdobia a jeho priebehu, vtedy dokonale zasahujú Marťankovia PROimun AKUT. Výživové doplnky nie sú náhradou stravy, ale len jej doplnkom, preto treba dbať na to, aby dieťa dostávalo vyváženú stravu počas celého roka, nielen keď je choré.
 
martankovia_vrecuska_PROimun-(1).pngmartankovia_cmulacie-tablety_PROimun-(1).PNGmartankovia_sirup_PROimun-(1).PNG

 
Pozor na stres
Stres negatívne ovplyvňuje detskú psychiku aj imunitu. V strese sa deťom vytvárajú v tele látky, ktoré sa aktívne snažia bojovať s nadmerným vypätím. Ak nenastane fáza upokojenia, telo nemá čas sa regenerovať. „Pri vyčerpaní je teda prirodzené, že dieťa je náchylnejšie na rôzne ochorenia. Dalo by sa povedať, že nadmerný stres a slabá podpora dieťaťa vytvára v jeho telíčku ‚imunitný‘ dlh a z dlhodobého hľadiska dieťa môže byť chorľavejšie,“ hovorí psychologička PhDr. Zuzana Ondrejková a dodáva, že najnáročnejšie sú začiatky. Asi každý rodič vie, že začiatok školského/škôlkarského roka býva „usoplenejší“. Súvisí to nielen s novými vírusmi či baktériami, s ktorými sa dieťa stretne, ale aj so zvýšeným stresom, ktoré dieťa v začiatkoch začleňovania sa do kolektívu zažíva. Nové pravidlá, iné nároky, nové kamarátstva - to všetko dieťa spracováva, snaží sa vyhovieť, zapadnúť. A ako dieťaťu v tomto období pomôcť? „Treba zvoliť jednoznačne priateľský a pozitívny prístup rodičov a okolia, ktorý pomáha dieťaťu cítiť sa dobre a vyrovnane, a tým má jeho imunitný systém šancu pracovať na plný výkon,“ radí psychologička PhDr. Zuzana Ondrejková. Stres dokáže zasiahnuť aj do kvality spánku dieťaťa a môže sa u detí prejaviť aj regresným spôsobom - deti, ktoré už zvládajú základnú hygienu sa môžu začať znova pocikávať či cmúľať si prsty.
 
Kvalitný spánok
Spánok má nezanedbateľné účinky na náš organizmus a imunitu. Obzvlášť u školopovinných detí, ktoré často v škole nedokážu fungovať, ak cítia deficit spánku. Školopovinné dieťa, ktoré navštevuje základnú školu, by malo spať osem až jedenásť hodín. Ale čo je dôležitejšie ako samotná dĺžka spánku, je kvalita. Tú ovplyvňuje veľa faktorov. „Miestnosť, v ktorej dieťa spí, jedlo, ktoré je pred spaním, spracované a nespracované zážitky počas dňa, svetelnosť v miestnosti, v ktorej zaspáva, ale tiež aj určité rituály dieťaťa pred zaspávaním, rovnako aj režim zaspávania, ktorý by mal byť pravidelne v rovnakom čase,“ vysvetľuje psychologička PhDr. Zuzana Ondrejková. Dieťa sa totiž vďaka kvalitnému spánku dokáže lepšie sústrediť v škole, vie podávať kvalitnejšie výkony pri športových aktivitách... Inými slovami, keď dieťa spí, jeho telo sa regeneruje a udržiava správny chod telesných funkcií. Spánok teda pomáha chrániť jeho imunitu a znižuje riziko rôznych ochorení.

Súvisiace články

Základný manažment horúčok pre každého rodiča

Obdobie chrípky, parachrípky, RS vírusu, koronavírusu a iných „pliag“ je v plnom prúde a veľa rodičov sa vracia stále k tej istej téme. Ako správne na manažment horúčok.

Čítať viac

Zápcha – Častý problém škôlkárov

September je každoročne spojený s návratom detí do kolektívov. Počas leta sú deti väčšinou na rôznych výletoch, jedia sezónne ovocie a zeleninu, zdržujú sa iba v menších rodinných kolektívoch a sú dokonale spokojné.

Čítať viac

Sme tiež na sociálnych sieťach