Na vaše otázky odpovedá MUDr. Jan Boženský

pediatr

MUDr. Jan Boženský je absolventom LF UK v Hradci Králové. Od roku 1994 pracuje v odbore detského lekárstva, v roku 1999 zložil druhú atestáciu v odbore pediatrie a od roku 2000 pracuje ako primár detského oddelenia Vítkovickej nemocnice v Ostrave.

Je členom Českej pediatrickej spoločnosti a Slovenskej obezitologickej spoločnosti SLS, od roku 2010 je členom výboru Sekcie pediatrickej obezitológie Slovenskej obezitologickej spoločnosti, je členom Spoločnosti pre výživu - SPV (SPV je zapojená do európskych a medzinárodných spoločenstiev pre výživu - FENS, IUNS) a od roku 2016 členom jej správnej rady.

Od roku 2002 vedie detskú obezitologickú ambulanciu, klinicky sa špecializuje v odboroch detskej obezitológie a výživy, detskej nefrológie, sonografiie a intenzívnej medicíny. Aktívne prednáša problematiku detskej výživy, publikuje a aj v spolupráci s LF v Ostrave sa podieľa na mnohých výskumných projektoch v oblasti detskej výživy a obezity.

pediatr
Pokiaľ má dieťa pestrú stravu plnú ovocia a zeleniny, nie je užívanie prípravkov, ako je FUTURA od Marťankov, zbytočné?
Doplňovanie vitamínov a minerálov z pestrej stravy je samozrejme ideálne, máloktoré dieťa ale denne zje toľko zeleniny a ovocia, aby to pokrylo odporúčanú dennú dávku. Niektoré deti dokonca odmietajú zeleninu a ovocie úplne. Produkty FUTURA ale slúžia ako doplnok stravy - nejedná sa teda o jej náhradu. Vyvážená strava je vždy predpokladom pre zdravý vývoj dieťaťa.
Prečo by som mala dávať dieťaťu produkt FUTURA od Marťankov každý deň? Nestačí to len v období chrípok a prechladnutí?
Obsah látok v rade FUTURA od Marťankov je prispôsobený tak, aby rešpektoval zdravý vývoj detí v konkrétnom veku. Preto je možné ich podávať denne. Pre obdobie zvýšeného výskytu prechladnutí odporúčame užívať rad PROIMUN, ktorý prispieva k aktívnej podpore imunity. So správnym dávkovaním Vám v každom prípade poradia lekárnik alebo ho nájdete na obale.
Ako je možné, že je dieťa choré, aj keď produkty FUTURA užíva každý deň?
Imunitný systém každého dieťaťa sa v priebehu času učí odolávať vírusom a baktériám - dlhodobé užívanie produktov FUTURA podporuje imunitný systém a zdravý vývoj.

Zaručiť absolútnu istotu, že dieťa počas škôlky a školy neprejde jediným prechladnutím, však nemožno a nebolo by to pre vývoj imunitného sytému ani prirodzené ani správne.
Čo sú kognitívne funkcie u detí? Ako ich môžem rozvíjať a prečo?

Kognitívne funkcie (niekedy poznávacie funkcie) sú jednou z hlavných oblastí ľudskej psychiky. Ich centrá sú uložené v rôznych častiach mozgu. Kognitívne funkcie zahŕňajú okrem pamäti aj koncentráciu, pozornosť, rečové funkcie, rýchlosť myslenia, schopnosť pochopenia informácií. Rozvoj kognitívnych funkcií je najväčší práve u najmenších detí. Preto je toto obdobie také dôležité a citlivé.

Železo obsiahnuté v produktoch FUTURA 1-3 a FUTURA 3-6 je hlavnou zložkou červených krviniek, ktoré roznáša kyslík po tele. Pretože dodáva kyslík tiež do mozgu, významne tak prispieva k rozvoju kognitívnych funkcií.

FUTURA 6-9 obsahuje DHA (kyselinu dokosahexaenovú). Tá patrí medzi esenciálne omega-3 mastné kyseliny. Organizmus si ich sám nevie v dostatočnom množstve vytvoriť, preto by mali byť pravidelne a v dostatočnom množstve prijímané stravou. Omega-3 mastné kyseliny sú v pomerne značnom množstve zastúpené v mozgu a prispievajú tak k jeho správnemu vývoju a funkciu.

Koľko je v produktoch FUTURA nezdravej chémie a neškodí deťom (zvlášť pri pravidelnom podávaní)?
FUTURA od Marťankov obsahuje predovšetkým vitamíny, minerály a výťažky z rastlín. A to v dávkovaní pre každodenné užívanie, ktoré podporia zdravý vývoj dieťaťa. Všetko je samozrejme mnohokrát kontrolované v súlade s prísnymi normami. Prídavné látky sú volené tak, aby boli pre detský organizmus čo najšetrnejšie a zároveň si produkt zachoval kvalitu, hygienické štandardy a trvanlivosť.
Nemôže sa dieťa niektorými vitamínnmi predávkovať?
Pri rešpektovaní odporúčaného dávkovania ani pri zvýšenom príjme vitamínov z ovocia predávkovanie nehrozí. Je však potrebné mať na pamäti, že konzumácia ovocia a zeleniny musí byť vyvážená, teda nejesť jeden typ opakovane vo veľkom množstve. To platí aj v prípade, že neužívate žiadne výživové doplnky. Aj keby nedopatrením došlo ku konzumácii celého balenia FUTURA, organizmus dieťaťa bude schopný prebytočné látky vylúčiť. Ani neuvážená konzumácia by teda nemala zdravé dieťa nijako závažne ohroziť. Môže však dôjsť ku krátkodobým zažívacím ťažkostiam, nevoľnosti, hnačke či individuálnej reakcii,  preto dôrazne odporúčame ukladať balenie mimo dosahu detí.
Čo keď dieťa užíva nejaké lieky či iné výživové doplnky? Nemôže mu ich kombinácia s produktmi FUTURA uškodiť?
V kombinácii s bežne podávanými antipyretikami (lieky na horúčku a bolesť) žiadne nežiaduce účinky nehrozia. Pri dlhodobom užívaní liekov je nutné konzultovať užívanie akéhokoľvek výživového doplnku s pediatrom. Rozhodne nie je vhodné kombinovať dva vitamínové preparáty bez konzultácie s lekárnikom či lekárom.
Je výhodnejšie kupovať vitamíny vo forme výživových doplnkov FUTURA od Marťankov alebo v čerstvom ovocí a zelenine?
Rad FUTURA od Marťankov by mala slúžiť ako doplnok pestrej a vyrovnanej stravy a v žiadnom prípade vyváženú stravu nenahrádza. Čerstvé ovocie a zelenina sa vplyvom expanzného pestovanie mení a rovnako tak aj obsah vitamínov a minerálov v nej. Takisto dochádza vplyvom znečistenia prostredia a aktívnejšieho životného štýlu k väčším nárokom organizmu na tieto látky. Tu môže FUTURA doplniť vyvážený pomer aktívnych látok, ktoré detský organizmus potrebuje. Aj keď nemáte prehľad o tom, koľko dieťa v škôlke a škole skonzumuje ovocia a zeleniny, produkty FUTURA citlivo doplní práve tie vitamíny a minerály, ktoré detskému organizmu v danom období najčastejšie chýbajú alebo sú pre toto obdobie zásadné.
Nemôže dieťa pri užívaní produktov FUTURA pribrať na váhe? A neškodí zubom?
Vzhľadom k minimálnej energetickej hodnote dennej dávky pri pravidelnom užívaní deti priberať nebudú. Rovnako tak vďaka náhrade cukru sladidlami FUTURA nespôsobuje zubné kazy ani neoslabuje zubnú sklovinu dieťaťa. Sirup síce malé množstvo cukru obsahuje, aby lepšie chutil a bol vhodný pre najmenších, ale v takom malom množstve nemá žiadne negatívne následky. Oveľa väčšou hrozbou pre deti zostávajú napríklad sladené nápoje, a to ako v otázke nárastu telesnej hmotnosti, tak poškodenia zubov.
Je detský organizmus schopný všetky aktívne látky v produktoch FUTURA efektívne spracovať?
FUTURA obsahuje také formy aktívnych látok, ktoré detské telo dokáže ľahko absorbovať, a to aj s ohľadom na rôznorodé jedálenské návyky dieťaťa. Produkty radu FUTURA tak môžu pomôcť podporiť imunitu, zabezpečiť zdravý vývoj a potrebné vitamíny distribuovať presne tak, ako je potrebné.
Prečo mám dať prednosť produktom FUTURA od Marťankov pred klasickými multivitamíny?
Obsah látok v produktoch FUTURA je prispôsobený zdravému vývoju detí, dávkovanie vitamínov a minerálov tak zodpovedá potrebám detského organizmu v konkrétnom veku. Naproti tomu klasické multivitamíny, ktoré obsahujú 100 % odporúčanej dennej dávky, neodporúčam pre každodenné užívanie, a to preto, že detský organizmus takú veľkú dávku látok nedokáže úplne prijať.
Čím sa navzájom líšia rad FUTURA a PROIMUN?
S rastom a vývinom dieťaťa sa postupne menia vitamíny a látky, ktoré v danom vekovom rozmedzí potrebujú najviac. Zdravý vývoj a dlhodobú podporu zaisťuje rad FUTURA. Ten je rozdelený na rôzne produkty podľa veku dieťaťa. V rizikových obdobiach častých prechladnutí, prípadne pri prvých prejavoch, je tu rad PROIMUN.

Obdobie usmrkaných nosov je späť, chcete sa mu vyhnúť? Obranyschopnosť je základ

Teplota s príchodom jesene klesá a počet chorých detí rastie. Skúste tento rok urobiť všetko preto, aby ste sa i v tomto náročnom jesennom období udržali v maximálnej kondícii. Máme pre vás hneď niekoľko rád, ako podporiť imunitu nielen vašich potomkov, ale i ostatných členov rodiny. Ak ale už dopredu viete, že vaše dieťa má s príchodom chladných dní pravidelne ťažkosti, nasaďte mu tiež pre zlepšenie imunity nový PROimun od Marťankov.

25.9.2019 |

Obdobie usmrkaných nosov je späť, chcete sa mu vyhnúť? Obranyschopnosť je základ

25.9.2019

Teplota s príchodom jesene klesá a počet chorých detí rastie. Skúste tento rok urobiť všetko preto, aby ste sa i v tomto náročnom jesennom období udržali v maximálnej kondícii. Máme pre vás hneď niekoľko rád, ako podporiť imunitu nielen vašich potomkov, ale i ostatných členov rodiny. Ak ale už dopredu viete, že vaše dieťa má s príchodom chladných dní pravidelne ťažkosti, nasaďte mu tiež pre zlepšenie imunity nový PROimun od Marťankov.

Čítať viac

Máte otázku na nášho špecialistu? Napíšte nám

Sme tiež na sociálnych sieťach