Pokiaľ má dieťa pestrú stravu plnú ovocia a zeleniny, nie je užívanie prípravkov, ako je FUTURA od Marťankov, zbytočné?
Doplňovanie vitamínov a minerálov z pestrej stravy je samozrejme ideálne, máloktoré dieťa ale denne zje toľko zeleniny a ovocia, aby to pokrylo odporúčanú dennú dávku. Niektoré deti dokonca odmietajú zeleninu a ovocie úplne. Produkty FUTURA ale slúžia ako doplnok stravy - nejedná sa teda o jej náhradu. Vyvážená strava je vždy predpokladom pre zdravý vývoj dieťaťa.
Prečo by som mala dávať dieťaťu produkt FUTURA od Marťankov každý deň? Nestačí to len v období chrípok a prechladnutí?
Obsah látok v rade FUTURA od Marťankov je prispôsobený tak, aby rešpektoval zdravý vývoj detí v konkrétnom veku. Preto je možné ich podávať denne. Pre obdobie zvýšeného výskytu prechladnutí odporúčame užívať rad PROIMUN, ktorý prispieva k aktívnej podpore imunity. So správnym dávkovaním Vám v každom prípade poradia lekárnik alebo ho nájdete na obale.
Ako je možné, že je dieťa choré, aj keď produkty FUTURA užíva každý deň?
Imunitný systém každého dieťaťa sa v priebehu času učí odolávať vírusom a baktériám - dlhodobé užívanie produktov FUTURA podporuje imunitný systém a zdravý vývoj.

Zaručiť absolútnu istotu, že dieťa počas škôlky a školy neprejde jediným prechladnutím, však nemožno a nebolo by to pre vývoj imunitného sytému ani prirodzené ani správne.
Čo sú kognitívne funkcie u detí? Ako ich môžem rozvíjať a prečo?

Kognitívne funkcie (niekedy poznávacie funkcie) sú jednou z hlavných oblastí ľudskej psychiky. Ich centrá sú uložené v rôznych častiach mozgu. Kognitívne funkcie zahŕňajú okrem pamäti aj koncentráciu, pozornosť, rečové funkcie, rýchlosť myslenia, schopnosť pochopenia informácií. Rozvoj kognitívnych funkcií je najväčší práve u najmenších detí. Preto je toto obdobie také dôležité a citlivé.

Železo obsiahnuté v produktoch FUTURA 1-3 a FUTURA 3-6 je hlavnou zložkou červených krviniek, ktoré roznáša kyslík po tele. Pretože dodáva kyslík tiež do mozgu, významne tak prispieva k rozvoju kognitívnych funkcií.

FUTURA 6-9 obsahuje DHA (kyselinu dokosahexaenovú). Tá patrí medzi esenciálne omega-3 mastné kyseliny. Organizmus si ich sám nevie v dostatočnom množstve vytvoriť, preto by mali byť pravidelne a v dostatočnom množstve prijímané stravou. Omega-3 mastné kyseliny sú v pomerne značnom množstve zastúpené v mozgu a prispievajú tak k jeho správnemu vývoju a funkciu.

Koľko je v produktoch FUTURA nezdravej chémie a neškodí deťom (zvlášť pri pravidelnom podávaní)?
FUTURA od Marťankov obsahuje predovšetkým vitamíny, minerály a výťažky z rastlín. A to v dávkovaní pre každodenné užívanie, ktoré podporia zdravý vývoj dieťaťa. Všetko je samozrejme mnohokrát kontrolované v súlade s prísnymi normami. Prídavné látky sú volené tak, aby boli pre detský organizmus čo najšetrnejšie a zároveň si produkt zachoval kvalitu, hygienické štandardy a trvanlivosť.
Nemôže sa dieťa niektorými vitamínnmi predávkovať?
Pri rešpektovaní odporúčaného dávkovania ani pri zvýšenom príjme vitamínov z ovocia predávkovanie nehrozí. Je však potrebné mať na pamäti, že konzumácia ovocia a zeleniny musí byť vyvážená, teda nejesť jeden typ opakovane vo veľkom množstve. To platí aj v prípade, že neužívate žiadne výživové doplnky. Aj keby nedopatrením došlo ku konzumácii celého balenia FUTURA, organizmus dieťaťa bude schopný prebytočné látky vylúčiť. Ani neuvážená konzumácia by teda nemala zdravé dieťa nijako závažne ohroziť. Môže však dôjsť ku krátkodobým zažívacím ťažkostiam, nevoľnosti, hnačke či individuálnej reakcii,  preto dôrazne odporúčame ukladať balenie mimo dosahu detí.
Čo keď dieťa užíva nejaké lieky či iné výživové doplnky? Nemôže mu ich kombinácia s produktmi FUTURA uškodiť?
V kombinácii s bežne podávanými antipyretikami (lieky na horúčku a bolesť) žiadne nežiaduce účinky nehrozia. Pri dlhodobom užívaní liekov je nutné konzultovať užívanie akéhokoľvek výživového doplnku s pediatrom. Rozhodne nie je vhodné kombinovať dva vitamínové preparáty bez konzultácie s lekárnikom či lekárom.
Je výhodnejšie kupovať vitamíny vo forme výživových doplnkov FUTURA od Marťankov alebo v čerstvom ovocí a zelenine?
Rad FUTURA od Marťankov by mala slúžiť ako doplnok pestrej a vyrovnanej stravy a v žiadnom prípade vyváženú stravu nenahrádza. Čerstvé ovocie a zelenina sa vplyvom expanzného pestovanie mení a rovnako tak aj obsah vitamínov a minerálov v nej. Takisto dochádza vplyvom znečistenia prostredia a aktívnejšieho životného štýlu k väčším nárokom organizmu na tieto látky. Tu môže FUTURA doplniť vyvážený pomer aktívnych látok, ktoré detský organizmus potrebuje. Aj keď nemáte prehľad o tom, koľko dieťa v škôlke a škole skonzumuje ovocia a zeleniny, produkty FUTURA citlivo doplní práve tie vitamíny a minerály, ktoré detskému organizmu v danom období najčastejšie chýbajú alebo sú pre toto obdobie zásadné.
Nemôže dieťa pri užívaní produktov FUTURA pribrať na váhe? A neškodí zubom?
Vzhľadom k minimálnej energetickej hodnote dennej dávky pri pravidelnom užívaní deti priberať nebudú. Rovnako tak vďaka náhrade cukru sladidlami FUTURA nespôsobuje zubné kazy ani neoslabuje zubnú sklovinu dieťaťa. Sirup síce malé množstvo cukru obsahuje, aby lepšie chutil a bol vhodný pre najmenších, ale v takom malom množstve nemá žiadne negatívne následky. Oveľa väčšou hrozbou pre deti zostávajú napríklad sladené nápoje, a to ako v otázke nárastu telesnej hmotnosti, tak poškodenia zubov.
Je detský organizmus schopný všetky aktívne látky v produktoch FUTURA efektívne spracovať?
FUTURA obsahuje také formy aktívnych látok, ktoré detské telo dokáže ľahko absorbovať, a to aj s ohľadom na rôznorodé jedálenské návyky dieťaťa. Produkty radu FUTURA tak môžu pomôcť podporiť imunitu, zabezpečiť zdravý vývoj a potrebné vitamíny distribuovať presne tak, ako je potrebné.
Prečo mám dať prednosť produktom FUTURA od Marťankov pred klasickými multivitamíny?
Obsah látok v produktoch FUTURA je prispôsobený zdravému vývoju detí, dávkovanie vitamínov a minerálov tak zodpovedá potrebám detského organizmu v konkrétnom veku. Naproti tomu klasické multivitamíny, ktoré obsahujú 100 % odporúčanej dennej dávky, neodporúčam pre každodenné užívanie, a to preto, že detský organizmus takú veľkú dávku látok nedokáže úplne prijať.
Čím sa navzájom líšia rad FUTURA a PROIMUN?
S rastom a vývinom dieťaťa sa postupne menia vitamíny a látky, ktoré v danom vekovom rozmedzí potrebujú najviac. Zdravý vývoj a dlhodobú podporu zaisťuje rad FUTURA. Ten je rozdelený na rôzne produkty podľa veku dieťaťa. V rizikových obdobiach častých prechladnutí, prípadne pri prvých prejavoch, je tu rad PROIMUN.

Základný manažment horúčok pre každého rodiča

Obdobie chrípky, parachrípky, RS vírusu, koronavírusu a iných „pliag“ je v plnom prúde a veľa rodičov sa vracia stále k tej istej téme. Ako správne na manažment horúčok.

27.2.2024 | MUDr. Denisa Jaššová, pediatrička

Zápcha – Častý problém škôlkárov

September je každoročne spojený s návratom detí do kolektívov. Počas leta sú deti väčšinou na rôznych výletoch, jedia sezónne ovocie a zeleninu, zdržujú sa iba v menších rodinných kolektívoch a sú dokonale spokojné.

2.10.2023 | MUDr. Denisa Jaššová, pediatrička

Oslabená imunita a kedy vyhľadať lekára

Hoci dieťa sa nerodí ako „tabula rasa“, ale má vďaka genetickej informácii rodičov, priebehu tehotenstva a pôrodu už prítomné určité základy a predpoklady imunitných reakcií do budúcnosti, značná časť imunitného vyzrievania sa odohráva po jeho narodení.

23.3.2023 | MUDr. Denisa Jaššová, pediatrička

Sezóna respiračných ochorení v plnom prúde? Poďme ju poraziť.

Zimné mesiace sú ako stvorené pre výskyt viacerých respiračných ochorení. Ako sa chrániť voči respiračným ochoreniam v zime?

28.2.2023 | MUDr. Denisa Jaššová, pediatrička

Stres negatívne ovplyvňuje detskú psychiku aj imunitu

Prejavy stresu u detí sa často prejavujú ako fyzické, alebo behaviorálne. Je dôležité ich včas spozorovať a zistiť, kedy je dieťa pod tlakom a prežíva vnútorný stres. Chronický stres má totiž negatívny vplyv na jeho endokrinný a imunitný systém.

21.10.2020 | Autor: rč

Marťankovia v akcii

Imunita sa u detí formuje odmalička. Ovplyvňujú ju strava, fyzická aktivita, regenerácia, odpočinok, spánok, ale aj stresové obdobia, ktoré nastanú počas vývoja každého dieťaťa.

30.9.2020 | Autor: rč

Keď vírusy útočia. Ako rýchlo posilniť imunitu detí prírodnou cestou

Detská imunita v zimnom období má čo robiť, aby ochránila detské telíčko pred zvýšeným výskytom viróz a bakteriálnych infekcií. Istá miera nachladnutia je prirodzená a podstatná. Avšak práve v dnešnej rizikovej dobe hľadáme každý z rodičov spôsob, ako čo najrýchlejšie posilniť imunitu svojich detí. Dostatočný prísun vitamínov je jedným z nich.

18.3.2020 | Autor: pp

Naučte svoje deti, ako sa chrániť pred vírusovou nákazou.

Vírusové ochorenia dokážu znepríjemniť život. Nikoho z nás neteší pohľad na utrápené a unavené deti. Naučte svoje deti, ako sa správne chrániť pred vírusovou nákazou.

16.3.2020 | Autor: pp

Obohaťte Vašu stravu o sezónne ovocie i zeleninu. Najzdravšie je to čerstvé a prirodzene dozreté

Sezónnosť ovocia a zeleniny sme si v posledných rokoch už úplne odvykli riešiť. Veď načo? Zohnať akékoľvek plodiny sme schopní už po celý rok. Ľudský organizmus, najmä však ten detský, ale potrebuje v každom období trochu niečo iné a telu by sme mali ponúknuť tie vitamíny a živiny, ktoré sú v danom čase prirodzene dostupné. Šťavnaté a čerstvo dozreté plody navyše budú vašim deťom chutiť omnoho viac, než ich skleníkoví príbuzní kúpení v zime.

24.5.2019 | Autor: rč

Pohyb – l zdravia! Kedy a ako začať s pohybovou aktivitou u detí?

Chrípkové epidémie – zdá sa – na tento rok pominuli. Pre deti i rodičov je to nesporne skvelá správa, nič už im totiž nebráni v tom, aby sa vybrali von a naplno si začali užívať jar i aktivity, ktoré nefalšované prvé teplé dni môžu ponúknuť. Možno sa ešte naposledy chystáte lyžovať, možno už meníte zimné topánky za tenisky. Aké aktivity sú ale pre deti vhodné a ako dokážu pomôcť zdraviu a viac posilniť imunitu? Pre každú vekovú skupinu sú vhodné iné formy pohybu, prinášame preto niekoľko rád, do čoho sa práve s Vašou ratolesťou bez obáv a naplno pustiť.

14.3.2019 | Autor: rč
Displaying results 1-10 (of 16)
  < 1 - 2  > 

Naučte svoje deti, ako sa chrániť pred vírusovou nákazou.

16. 3. 2020

Autor: pp

Vírusové ochorenia dokážu znepríjemniť život. Nikoho z nás neteší pohľad na utrápené a unavené deti. Naučte svoje deti, ako sa správne chrániť pred vírusovou nákazou.

Čítať viac

Obdobie usmrkaných nosov je späť, chcete sa mu vyhnúť? Obranyschopnosť je základ

16. 10. 2018

Autor: rč

Teplota s príchodom jesene klesá a počet chorých detí rastie. Skúste tento rok urobiť všetko preto, aby ste sa i v tomto náročnom jesennom období udržali v maximálnej kondícii. Máme pre vás hneď niekoľko rád, ako podporiť imunitu nielen vašich potomkov, ale i ostatných členov rodiny. Ak ale už dopredu viete, že vaše dieťa má s príchodom chladných dní pravidelne ťažkosti, nasaďte mu tiež pre zlepšenie imunity nový PROimun od Marťankov.

Čítať viac

Slniečko je preč a s ním i automatický príjem vitamínu D. Nahradiť ho sa tak stáva nutnosťou

15. 11. 2018

Autor: rč

S blížiacim sa zimným obdobím narastá nápor na detský organizmus nielen kvôli nízkym teplotám, ale i pre nedostatok slniečka. Slnečné lúče sú totiž jeden z hlavných zdrojov príjmu vitamínu D, ktorý hrá dôležitú rolu pri podpore obranyschopnosti vašich detí. Znížená imunita, spomalenie rastu, či svalová slabosť, to sú len niektoré z problémov spojených s jeho nedostatkom. Ak si chcete byť istý, že má vaše dieťa dostatočný príjem „Déčka“, môžu vám pomôcť Marťankovia FUTURA.

Čítať viac

Nedávajte deťom pod stromček len hračky. Podporte ich imunitu novými Marťankami od FUTURY

20. 12. 2018

Autor: rč

Zdravie je to najdôležitejšie, čo v živote máme, i keď si to často ani neuvedomujeme. K zdravému vývinu detí je ale nevyhnutne dôležitá pravidelná zdravá a vyvážená strava, vďaka ktorej sa vaše deti správne vyvíjajú. Verte, že za vedenie vašich najmenších k správnym stravovacím návykom vám budú i napriek prvotnej nevôli v neskoršom veku nesmierne vďační. Prinášame niekoľko rád a tipov, ako „bezbolestne“ na to…

Čítať viac

Jarné prázdniny sú za dverami. Ako dôkladne pripraviť imunitu na zimné radovánky

17. 1. 2019

Autor: rč

Deti sa v školách od vianočných prázdnin ani príliš neohriali, a už je tu ďalšie voľno. Jarné prázdniny pritom priamo nabádajú k tomu, aby boli strávené aktívnejšie – nielen na horách sa konečne objavujú poriadne haldy snehu, v mestách sa objavujú klziská a i rybníky vďaka prvým silným mrazom začínajú zamŕzať. Pohyb je pre nás všetkých dôležitý, neradno ho preto ani v zimných mesiacoch podceňovať. Dobré je ale myslieť i na imunitu, ktorá sa môže ocitnúť pod silným tlakom. Prinášame preto niekoľko dobrých tipov, ako ju podporiť nielen u našich malých ratolestí.

Čítať viac

Keď choroba udrie. Poznáte rozdiel medzi chrípkou a nachladnutím?

19. 2. 2019

Autor: rč

Jarné prázdniny sú definitívne za nami a zima sa pomaly ale isto chýli k svojmu koncu. Aj keď sa môže zdať, že najväčšie nebezpečenstvo pre detský organizmus príchodom jari pominie, opak je pravdou. Práve zvyšujúce sa teploty nahrávajú chrípkovým epidémiám alebo nachladnutiu, ktoré je nepríjemné rovnako pre deti i rodičov. Čo robiť a čoho sa vyvarovať, keď je na posilnenie imunity neskoro a choroba si pomaly „vybaľuje kufre“? Prinášame vám niekoľko dobre mienených rád, ktoré pomôžu chorobu prekonať bez komplikácií.

Čítať viac

Pohyb – l zdravia! Kedy a ako začať s pohybovou aktivitou u detí?

14. 3. 2019

Autor: rč

Chrípkové epidémie – zdá sa – na tento rok pominuli. Pre deti i rodičov je to nesporne skvelá správa, nič už im totiž nebráni v tom, aby sa vybrali von a naplno si začali užívať jar i aktivity, ktoré nefalšované prvé teplé dni môžu ponúknuť. Možno sa ešte naposledy chystáte lyžovať, možno už meníte zimné topánky za tenisky. Aké aktivity sú ale pre deti vhodné a ako dokážu pomôcť zdraviu a viac posilniť imunitu? Pre každú vekovú skupinu sú vhodné iné formy pohybu, prinášame preto niekoľko rád, do čoho sa práve s Vašou ratolesťou bez obáv a naplno pustiť.

Čítať viac

Obohaťte Vašu stravu o sezónne ovocie i zeleninu. Najzdravšie je to čerstvé a prirodzene dozreté

24. 5. 2019

Autor: rč

Sezónnosť ovocia a zeleniny sme si v posledných rokoch už úplne odvykli riešiť. Veď načo? Zohnať akékoľvek plodiny sme schopní už po celý rok. Ľudský organizmus, najmä však ten detský, ale potrebuje v každom období trochu niečo iné a telu by sme mali ponúknuť tie vitamíny a živiny, ktoré sú v danom čase prirodzene dostupné. Šťavnaté a čerstvo dozreté plody navyše budú vašim deťom chutiť omnoho viac, než ich skleníkoví príbuzní kúpení v zime.

Čítať viac

Správny pomer vitamínov a kľúčových látok v detskom jedálničku postrážia za mamičky noví Marťankovia FUTURA

15. 9. 2018

Autor: rč

September je v plnom prúde a školákov už majú na starosti pani učiteľky. Deti si postupne zvykajú, že prázdniny už skončili a musí sa každý deň vstávať. Nemenej náročná je ale situácia pre mamičky. „Čo celý deň ten môj drobec robí?“ Či sa dobre učí je vlastne až tá posledná starosť. „Nechýba mu niečo? Pripravila som mu dostatok jedla a pitia? Nezmokne a neprechladne?“ Podobné otázky si kladú mamičky každý deň. Aspoň, čo sa výživy týka, sa teraz môžu spoľahnúť na nového pomocníka. Výživové doplnky z radu Marťankovia FUTURA prispejú k tomu, aby dieťa každý deň do organizmu dostalo potrebný pomer vitamínov a dôležitých látok.

Čítať viac

Keď vírusy útočia. Ako rýchlo posilniť imunitu detí prírodnou cestou

18. 3. 2020

Autor: pp

Detská imunita v zimnom období má čo robiť, aby ochránila detské telíčko pred zvýšeným výskytom viróz a bakteriálnych infekcií. Istá miera nachladnutia je prirodzená a podstatná. Avšak práve v dnešnej rizikovej dobe hľadáme každý z rodičov spôsob, ako čo najrýchlejšie posilniť imunitu svojich detí. Dostatočný prísun vitamínov je jedným z nich.

Čítať viac

Marťankovia v akcii

30. 9. 2020

Autor: rč

Imunita sa u detí formuje odmalička. Ovplyvňujú ju strava, fyzická aktivita, regenerácia, odpočinok, spánok, ale aj stresové obdobia, ktoré nastanú počas vývoja každého dieťaťa.

Čítať viac

Stres negatívne ovplyvňuje detskú psychiku aj imunitu

21. 10. 2020

Autor: rč

Prejavy stresu u detí sa často prejavujú ako fyzické, alebo behaviorálne. Je dôležité ich včas spozorovať a zistiť, kedy je dieťa pod tlakom a prežíva vnútorný stres. Chronický stres má totiž negatívny vplyv na jeho endokrinný a imunitný systém.

Čítať viac

Sezóna respiračných ochorení v plnom prúde? Poďme ju poraziť.

28. 2. 2023

MUDr. Denisa Jaššová, pediatrička

Zimné mesiace sú ako stvorené pre výskyt viacerých respiračných ochorení. Ako sa chrániť voči respiračným ochoreniam v zime?

Čítať viac

Oslabená imunita a kedy vyhľadať lekára

23. 3. 2023

MUDr. Denisa Jaššová, pediatrička

Hoci dieťa sa nerodí ako „tabula rasa“, ale má vďaka genetickej informácii rodičov, priebehu tehotenstva a pôrodu už prítomné určité základy a predpoklady imunitných reakcií do budúcnosti, značná časť imunitného vyzrievania sa odohráva po jeho narodení.

Čítať viac

Zápcha – Častý problém škôlkárov

2. 10. 2023

MUDr. Denisa Jaššová, pediatrička

September je každoročne spojený s návratom detí do kolektívov. Počas leta sú deti väčšinou na rôznych výletoch, jedia sezónne ovocie a zeleninu, zdržujú sa iba v menších rodinných kolektívoch a sú dokonale spokojné.

Čítať viac

Základný manažment horúčok pre každého rodiča

27. 2. 2024

MUDr. Denisa Jaššová, pediatrička

Obdobie chrípky, parachrípky, RS vírusu, koronavírusu a iných „pliag“ je v plnom prúde a veľa rodičov sa vracia stále k tej istej téme. Ako správne na manažment horúčok.

Čítať viac

Máte otázku na nášho špecialistu? Napíšte nám

Sme tiež na sociálnych sieťach