Skutočne pomalé učenie na prvé lyžičky

Zdieľajte článok
11. 11. 2019 | Lucie Perlíková

Naše zavádzanie pevnej stravy malo spočiatku tri fázy. Prvá fáza – „čo to sakra má byť, chce sa mi vracať“, druhá fáza – „chcem mlieko, vráť mi moje mlieko“ a tretia fáza – „zožer si to sama“,  nasledovaná  dramatickým  vyprsknutím   mrkvovo-dyňového pyré na tie nové smotanovo biele dupačky.

Mám v pamäti okamih, kedy som zúfalo písala svojim kamarátkam, že moja výhradne dojčená polročná dcéra ostentatívne bojkotuje stravu a že už som uvarila celé zeleninárstvo a dostala som do nej maximálne jednu lyžičku úbohej odmietanej mrkvy. Kamošky mi poradili, aby som bola  trpezlivá, a ono sa asi nič iné poradiť nedá, pretože po piatich týždňoch už vám zostáva len dúfať, že do toho dieťaťa tú cuketu dostanete do puberty aspoň raz.

Skúsila som všetko a vyvodila nasledujúce závery:
  1. Stravu nemá cenu nútiť. Čím viac som si priala, aby to zjedla, tým viac prskala. Skúšala som jej ponúkať aj trikrát denne, z toho aspoň dvakrát sa podarilo, najskôr trošku, neskôr už viac.
  2. Keď pohŕda vaším kuchárskym umením, siahnite po poháriku. Alebo kapsičke. Nebojte sa, horšiu matku to z vás neurobí a dieťa si možno po tých vašich márnych pokusoch o gastronómiu konečne trochu pochutí.
  3. KAŽDÉ dieťa sa nakoniec rozje. S pribúdajúcim vekom sme doma pridávali k zelenine mäso, potom ovocie, kašičky alebo jogurt a jedlo začalo byť zábava.

No a dnes? Dnes to dievča je, ako keby nebolo žiadne zajtra, a keď dieťaťu chutí, to je hneď svet veselší.

Súvisiace články

Moja materská „keby tak…“

Možno to tiež poznáte. Počas môjho doterajšieho materstva som sa nespočetnekrát ocitla v situácii, kedy by som si priala, aby to celé bolo úplne inak. Vyrovnať sa s tým, že nie vždy sú veci tak, ako by som si predstavovala, a že nie vždy je moje dieťa také, aké som si ho vysnila, bolo pre mňa ako pre mamu najťažšou úlohou.

Čítať viac

Súboj kto z koho: obdobie vzdoru

Je to mamičkin maznáčik, skrátka vaše zlatíčko. Neurobíte jeden bez druhého ani krok. A potom príde druhý rok a z neho sa cez noc stane malý čert. Máte pocit, že vám asi niekto vymenil dieťa, podobne ako v tom filme s Angelinou Jolie. Lenže toto nie je film, ale realita a vy sa s ňou musíte nejako vyrovnať.

Čítať viac

Sme tiež na sociálnych sieťach