Prečo je čítanie dôležité a ako viesť deti ku knihám

Zdieľajte článok
10.3.2019 | Lucie Perlíková
Mám jednu špeciálnu poličku plnú svojich detských knižiek, mám obľúbených literárnych hrdinov a mám krásne spomienky na detstvo, ktoré som rada trávila v knižnici. Veľmi by som si želala, aby to moja dcéra mala podobne.

Dieťa je stvorené pre poznávanie. Ako malá som chcela všetkému porozumieť, a tak som trávila hodiny a hodiny v knihách. S dostupnosťou internetu je čím ďalej ťažšie deti pri knihách udržať. Vždy je však najdôležitejšia motivácia.
 
Ako dieťa motivovať, aby čítalo:
  • Čítanie nahlas. Dieťa, ktoré ešte samo nečíta, je dôležité viesť ku knihám už v dojčenskom veku. Čítanie upokojuje, rozvíja fantáziu a jazykové zručnosti. S čítacím rituálom neprestávajte ani vo chvíli, keď už dieťa vie čítať samo.
  • Rôzne formy. Vyskúšajte obrázkovú knižku, komiks, encyklopédiu aj rozprávky.
  • Bez tlaku, prirodzene i netradične. Zoberte dieťa na nejaké nové miesto (zámok, hrad, zoo) a dopĺňajte prehliadku zaujímavými informáciami zo sprievodcu.
  • Ísť príkladom. Keď dieťa uvidí knihu u vás, bude sa zaujímať samo.
  • Mať knihu poruke. Doma, na chate, u babičky aj v batôžku.

Nečakajte však, že u nás je každý večer na programe vážna hudba a Dostojevskij. Radi si zalezieme pod perinu, otvoríme zmrzlinu a pustíme si prihlúplu americkú komédiu. Doma nám pomáha fungovať režim, ale občas mu povolíme opraty, pretože je to vzrušujúce. A život by mal byť vzrušujúci!
 

Zaujala Vás značka Marťankovia? Prihláste sa k odberu noviniek!

Zapíšte sa na odber noviniek teraz a získajte možnosť vyhrať balenie Marťankov Futuro zadarmo!

Napíš nám svoj príbeh a získaj vzorku FUTURA 1-3 zadarmo

Súvisiace články

Skutočne pomalé učenie na prvé lyžičky

Naše zavádzanie pevnej stravy malo spočiatku tri fázy. Prvá fáza – „čo to sakra má byť, chce sa mi vracať“, druhá fáza – „chcem mlieko, vráť mi moje mlieko“ a tretia fáza – „zožer si to sama“, nasledovaná dramatickým vyprsknutím mrkvovo-dyňového pyré na tie nové smotanovo biele dupačky.

Čítať viac

Prečo som na neho taká pyšná

Od doby, čo som matkou, nemám v mobile žiadne iné fotky než tie môjho dieťaťa alebo detí mojich kamarátok. Možno ešte môjho dieťaťa spolu s deťmi mojich kamarátok. Tak to proste je. Ale vďaka za to! Keby dnes nebolo tak jednoduché zachytávať a uchovávať okamihy, viem určite, že by som si mnoho z nich nepamätala.

Čítať viac

Sme tiež na sociálnych sieťach