Prečo je čítanie dôležité a ako viesť deti ku knihám

Zdieľajte článok
10. 3. 2019 | Lucie Perlíková
Mám jednu špeciálnu poličku plnú svojich detských knižiek, mám obľúbených literárnych hrdinov a mám krásne spomienky na detstvo, ktoré som rada trávila v knižnici. Veľmi by som si želala, aby to moja dcéra mala podobne.

Dieťa je stvorené pre poznávanie. Ako malá som chcela všetkému porozumieť, a tak som trávila hodiny a hodiny v knihách. S dostupnosťou internetu je čím ďalej ťažšie deti pri knihách udržať. Vždy je však najdôležitejšia motivácia.
 
Ako dieťa motivovať, aby čítalo:
  • Čítanie nahlas. Dieťa, ktoré ešte samo nečíta, je dôležité viesť ku knihám už v dojčenskom veku. Čítanie upokojuje, rozvíja fantáziu a jazykové zručnosti. S čítacím rituálom neprestávajte ani vo chvíli, keď už dieťa vie čítať samo.
  • Rôzne formy. Vyskúšajte obrázkovú knižku, komiks, encyklopédiu aj rozprávky.
  • Bez tlaku, prirodzene i netradične. Zoberte dieťa na nejaké nové miesto (zámok, hrad, zoo) a dopĺňajte prehliadku zaujímavými informáciami zo sprievodcu.
  • Ísť príkladom. Keď dieťa uvidí knihu u vás, bude sa zaujímať samo.
  • Mať knihu poruke. Doma, na chate, u babičky aj v batôžku.

Nečakajte však, že u nás je každý večer na programe vážna hudba a Dostojevskij. Radi si zalezieme pod perinu, otvoríme zmrzlinu a pustíme si prihlúplu americkú komédiu. Doma nám pomáha fungovať režim, ale občas mu povolíme opraty, pretože je to vzrušujúce. A život by mal byť vzrušujúci!
 

Súvisiace články

Moja materská „keby tak…“

Možno to tiež poznáte. Počas môjho doterajšieho materstva som sa nespočetnekrát ocitla v situácii, kedy by som si priala, aby to celé bolo úplne inak. Vyrovnať sa s tým, že nie vždy sú veci tak, ako by som si predstavovala, a že nie vždy je moje dieťa také, aké som si ho vysnila, bolo pre mňa ako pre mamu najťažšou úlohou.

Čítať viac

Súboj kto z koho: obdobie vzdoru

Je to mamičkin maznáčik, skrátka vaše zlatíčko. Neurobíte jeden bez druhého ani krok. A potom príde druhý rok a z neho sa cez noc stane malý čert. Máte pocit, že vám asi niekto vymenil dieťa, podobne ako v tom filme s Angelinou Jolie. Lenže toto nie je film, ale realita a vy sa s ňou musíte nejako vyrovnať.

Čítať viac

Sme tiež na sociálnych sieťach