Prečo je čítanie dôležité a ako viesť deti ku knihám

Zdieľajte článok
10.3.2019 | Lucie Perlíková
Mám jednu špeciálnu poličku plnú svojich detských knižiek, mám obľúbených literárnych hrdinov a mám krásne spomienky na detstvo, ktoré som rada trávila v knižnici. Veľmi by som si želala, aby to moja dcéra mala podobne.

Dieťa je stvorené pre poznávanie. Ako malá som chcela všetkému porozumieť, a tak som trávila hodiny a hodiny v knihách. S dostupnosťou internetu je čím ďalej ťažšie deti pri knihách udržať. Vždy je však najdôležitejšia motivácia.
 
Ako dieťa motivovať, aby čítalo:
* Čítanie nahlas. Dieťa, ktoré ešte samo nečíta, je dôležité viesť ku knihám už v dojčenskom veku. Čítanie upokojuje, rozvíja fantáziu a jazykové zručnosti. S čítacím rituálom neprestávajte ani vo chvíli, keď už dieťa vie čítať samo.
* Rôzne formy. Vyskúšajte obrázkovú knižku, komiks, encyklopédiu aj rozprávky.
* Bez tlaku, prirodzene i netradične. Zoberte dieťa na nejaké nové miesto (zámok, hrad, zoo) a dopĺňajte prehliadku zaujímavými informáciami zo sprievodcu.
* Ísť príkladom. Keď dieťa uvidí knihu u vás, bude sa zaujímať samo.
* Mať knihu poruke. Doma, na chate, u babičky aj v batôžku.

Nečakajte však, že u nás je každý večer na programe vážna hudba a Dostojevskij. Radi si zalezieme pod perinu, otvoríme zmrzlinu a pustíme si prihlúplu americkú komédiu. Doma nám pomáha fungovať režim, ale občas mu povolíme opraty, pretože je to vzrušujúce. A život by mal byť vzrušujúci!
 
Zaujala Vás značka Marťankovia? Prihláste sa k odberu noviniek!

Zapíšte sa na odber noviniek teraz a získajte možnosť vyhrať balenie Marťankov Futuro zadarmo!

Napíš nám svoj príbeh a získaj vzorku FUTURA 1-3 zadarmo

Súvisiace články

Najlepšia aktivita je tá najnudnejšia

Fascinácia. Toto slovo dokonale vyjadruje moje pocity od chvíle, keď sa mi narodil syn. Každý deň doslova s údivom pozerám, ako to príroda zariadila. Začne to úplne na začiatku. Dieťa vie, že sa má prisať k bradavke. Vie, že sa má začať otáčať na bruško, plaziť sa, liezť, sadnúť si, postaviť sa na nohy, urobiť prvý krôčik. Ako mu v tomto obrom rozvoji môžeme pomôcť my? Najlepšie tým, že nebudeme robiť vôbec nič.

Čítať viac

Čo znamená láska

Keď som po 17 hodinách neľudského pekla porodila svoju prvú a zatiaľ jedinú dcéru, cítila som najprv veľkú úľavu, potom obrovskú radosť a následne som len s údivom pozerala. Mala som ju pri sebe a pozorovala ju, ako sa snaží spamätať z toho obrovského nového sveta plného nových vnemov a svetla.

Čítať viac

Sme tiež na sociálnych sieťach