Prečo je čítanie dôležité a ako viesť deti ku knihám

Zdieľajte článok
10.3.2019 | Lucie Perlíková
Mám jednu špeciálnu poličku plnú svojich detských knižiek, mám obľúbených literárnych hrdinov a mám krásne spomienky na detstvo, ktoré som rada trávila v knižnici. Veľmi by som si želala, aby to moja dcéra mala podobne.

Dieťa je stvorené pre poznávanie. Ako malá som chcela všetkému porozumieť, a tak som trávila hodiny a hodiny v knihách. S dostupnosťou internetu je čím ďalej ťažšie deti pri knihách udržať. Vždy je však najdôležitejšia motivácia.
 
Ako dieťa motivovať, aby čítalo:
  • Čítanie nahlas. Dieťa, ktoré ešte samo nečíta, je dôležité viesť ku knihám už v dojčenskom veku. Čítanie upokojuje, rozvíja fantáziu a jazykové zručnosti. S čítacím rituálom neprestávajte ani vo chvíli, keď už dieťa vie čítať samo.
  • Rôzne formy. Vyskúšajte obrázkovú knižku, komiks, encyklopédiu aj rozprávky.
  • Bez tlaku, prirodzene i netradične. Zoberte dieťa na nejaké nové miesto (zámok, hrad, zoo) a dopĺňajte prehliadku zaujímavými informáciami zo sprievodcu.
  • Ísť príkladom. Keď dieťa uvidí knihu u vás, bude sa zaujímať samo.
  • Mať knihu poruke. Doma, na chate, u babičky aj v batôžku.

Nečakajte však, že u nás je každý večer na programe vážna hudba a Dostojevskij. Radi si zalezieme pod perinu, otvoríme zmrzlinu a pustíme si prihlúplu americkú komédiu. Doma nám pomáha fungovať režim, ale občas mu povolíme opraty, pretože je to vzrušujúce. A život by mal byť vzrušujúci!
 

Zaujala Vás značka Marťankovia? Prihláste sa k odberu noviniek!

Zapíšte sa na odber noviniek teraz a získajte možnosť vyhrať balenie Marťankov Futuro zadarmo!

Napíš nám svoj príbeh a získaj vzorku FUTURA 1-3 zadarmo

Súvisiace články

Obávaný nočník: kedy začať?

Je to len nedávno, čo ste mu prvýkrát kostrbato navliekli plienku a naraz nadišiel čas naučiť ho žiť bez nej. Učenie na nočník býva veľká udalosť. Niekto ju zvládne bravúrne za pár týždňov, iní sa s ňou trápia roky. Kedy začať a ako postupovať?

Čítať viac

Ako sa moje ideály stretli s realitou

Vždy som mala doma upratané, na sporáku lahodné trojchodové menu, moje dieťa malo čisté oblečenie a poslúchalo ma na slovo. Jedlo spôsobne a s chuťou zdravé jedlo a na verejnosti sa správalo reprezentatívne. Ja som chodila trikrát týždenne do fitka, predčítala večer rozprávky a budila sa s dobrou náladou a senzačnou figúrou. Bola som tá najlepšia matka na svete…

Čítať viac

Sme tiež na sociálnych sieťach