Obávaný nočník: kedy začať?

Zdieľajte článok
10.9.2019 | Kateřina Kopecká
Je to len nedávno, čo ste mu prvýkrát kostrbato navliekli plienku a naraz nadišiel čas naučiť ho žiť bez nej. Učenie na nočník býva veľká udalosť. Niekto ju zvládne bravúrne za pár týždňov, iní sa s ňou trápia roky. Kedy začať a ako postupovať?
 
Odporúčaný čas, kedy domov doraziť s plastovým nočníkom v náručí, vlastne neexistuje. Miesto lipnutí na určitom veku je skôr potrebné sledovať samotné dieťa. Býva jeho vylučovanie pravidelné? Dáva najavo, keď sa mu chce? Rozumie jednoduchým pokynom? A to, čo by si asi priali všetci: túži dieťa po používaní záchodu alebo nočníka? Ak ste odpovedali áno, nadišiel ten čas.
 
Lenže potom môže prísť problém. Niektoré deti sa nočníka začnú báť, iné robia, ako by neexistoval. V tom momente je potrebné ubrať. Rovnako ako pri učení čohokoľvek iného, netlačte na pílu. Keď sa  podarí nočník použiť, chváľte, chváľte, chváľte.
 
Zaujímavou metódou, je takzvaný „indián“. Spočíva v tom, že dieťaťu jedného dňa vysvetlíte, že odo dneška sa už plienky cez deň používať nebudú. A naozaj mu ich už nesmiete dať. Celé dni vtedy samozrejme nerobíte nič iné, než že dobiehate s nočníkom v ruke dieťa cikajúce pri konferenčnom stolíku, ale podľa skúseností iných matiek je to metóda, ktorá funguje najrýchlejšie.
Misia nočník má bohužiaľ dve fázy: deň a noc. Len čo vyhráte cez deň, naberte silu a vrhnite sa na noc. Dobrou radou je obmedziť pitie vo večerných hodinách a nechať dieťa vycikať sa pred tým, než ide spať. I tak môže nočné používanie nočníka trvať ďalšie mesiace. Ako vždy to chce čas a trpezlivosť.

Zaujala Vás značka Marťankovia? Prihláste sa k odberu noviniek!

Zapíšte sa na odber noviniek teraz a získajte možnosť vyhrať balenie Marťankov Futuro zadarmo!

Napíš nám svoj príbeh a získaj vzorku FUTURA 1-3 zadarmo

Súvisiace články

Ako sa moje ideály stretli s realitou

Vždy som mala doma upratané, na sporáku lahodné trojchodové menu, moje dieťa malo čisté oblečenie a poslúchalo ma na slovo. Jedlo spôsobne a s chuťou zdravé jedlo a na verejnosti sa správalo reprezentatívne. Ja som chodila trikrát týždenne do fitka, predčítala večer rozprávky a budila sa s dobrou náladou a senzačnou figúrou. Bola som tá najlepšia matka na svete…

Čítať viac

Rešpektovať a byť rešpektovaný

V tehotenstve som často sedela na záhrade, nohy hore, a predstavovala som si, aké asi bude to dieťa, čo mám v bruchu. Predstavovala som si, ako spinká v postieľke alebo ako sa na mňa usmieva z kočíka. Strih. O pár mesiacov neskôr som na tej istej záhrade. V teplákoch, manželovej zimnej bunde, čiapke a papučiach, pretože topánky som si nestihla obuť. Stojím na mieste a pohybujem s kočíkom sem a tam.

Čítať viac

Sme tiež na sociálnych sieťach