Obávaný nočník: kedy začať?

Zdieľajte článok
10. 9. 2019 | Kateřina Kopecká

Je to len nedávno, čo ste mu prvýkrát kostrbato navliekli plienku a naraz nadišiel čas naučiť ho žiť bez nej. Učenie na nočník býva veľká udalosť. Niekto ju zvládne bravúrne za pár týždňov, iní sa s ňou trápia roky. Kedy začať a ako postupovať?

Odporúčaný čas, kedy domov doraziť s plastovým nočníkom v náručí, vlastne neexistuje. Miesto lipnutí na určitom veku je skôr potrebné sledovať samotné dieťa. Býva jeho vylučovanie pravidelné? Dáva najavo, keď sa mu chce? Rozumie jednoduchým pokynom? A to, čo by si asi priali všetci: túži dieťa po používaní záchodu alebo nočníka? Ak ste odpovedali áno, nadišiel ten čas.

Lenže potom môže prísť problém. Niektoré deti sa nočníka začnú báť, iné robia, ako by neexistoval. V tom momente je potrebné ubrať. Rovnako ako pri učení čohokoľvek iného, netlačte na pílu. Keď sa  podarí nočník použiť, chváľte, chváľte, chváľte.

Zaujímavou metódou, je takzvaný „indián“. Spočíva v tom, že dieťaťu jedného dňa vysvetlíte, že odo dneška sa už plienky cez deň používať nebudú. A naozaj mu ich už nesmiete dať. Celé dni vtedy samozrejme nerobíte nič iné, než že dobiehate s nočníkom v ruke dieťa cikajúce pri konferenčnom stolíku, ale podľa skúseností iných matiek je to metóda, ktorá funguje najrýchlejšie.

Misia nočník má bohužiaľ dve fázy: deň a noc. Len čo vyhráte cez deň, naberte silu a vrhnite sa na noc. Dobrou radou je obmedziť pitie vo večerných hodinách a nechať dieťa vycikať sa pred tým, než ide spať. I tak môže nočné používanie nočníka trvať ďalšie mesiace. Ako vždy to chce čas a trpezlivosť.

Súvisiace články

Moja materská „keby tak…“

Možno to tiež poznáte. Počas môjho doterajšieho materstva som sa nespočetnekrát ocitla v situácii, kedy by som si priala, aby to celé bolo úplne inak. Vyrovnať sa s tým, že nie vždy sú veci tak, ako by som si predstavovala, a že nie vždy je moje dieťa také, aké som si ho vysnila, bolo pre mňa ako pre mamu najťažšou úlohou.

Čítať viac

Súboj kto z koho: obdobie vzdoru

Je to mamičkin maznáčik, skrátka vaše zlatíčko. Neurobíte jeden bez druhého ani krok. A potom príde druhý rok a z neho sa cez noc stane malý čert. Máte pocit, že vám asi niekto vymenil dieťa, podobne ako v tom filme s Angelinou Jolie. Lenže toto nie je film, ale realita a vy sa s ňou musíte nejako vyrovnať.

Čítať viac

Sme tiež na sociálnych sieťach