Obávaný nočník: kedy začať?

Zdieľajte článok
10.9.2019 | Kateřina Kopecká
Je to len nedávno, čo ste mu prvýkrát kostrbato navliekli plienku a naraz nadišiel čas naučiť ho žiť bez nej. Učenie na nočník býva veľká udalosť. Niekto ju zvládne bravúrne za pár týždňov, iní sa s ňou trápia roky. Kedy začať a ako postupovať?
 
Odporúčaný čas, kedy domov doraziť s plastovým nočníkom v náručí, vlastne neexistuje. Miesto lipnutí na určitom veku je skôr potrebné sledovať samotné dieťa. Býva jeho vylučovanie pravidelné? Dáva najavo, keď sa mu chce? Rozumie jednoduchým pokynom? A to, čo by si asi priali všetci: túži dieťa po používaní záchodu alebo nočníka? Ak ste odpovedali áno, nadišiel ten čas.
 
Lenže potom môže prísť problém. Niektoré deti sa nočníka začnú báť, iné robia, ako by neexistoval. V tom momente je potrebné ubrať. Rovnako ako pri učení čohokoľvek iného, netlačte na pílu. Keď sa  podarí nočník použiť, chváľte, chváľte, chváľte.
 
Zaujímavou metódou, je takzvaný „indián“. Spočíva v tom, že dieťaťu jedného dňa vysvetlíte, že odo dneška sa už plienky cez deň používať nebudú. A naozaj mu ich už nesmiete dať. Celé dni vtedy samozrejme nerobíte nič iné, než že dobiehate s nočníkom v ruke dieťa cikajúce pri konferenčnom stolíku, ale podľa skúseností iných matiek je to metóda, ktorá funguje najrýchlejšie.
Misia nočník má bohužiaľ dve fázy: deň a noc. Len čo vyhráte cez deň, naberte silu a vrhnite sa na noc. Dobrou radou je obmedziť pitie vo večerných hodinách a nechať dieťa vycikať sa pred tým, než ide spať. I tak môže nočné používanie nočníka trvať ďalšie mesiace. Ako vždy to chce čas a trpezlivosť.

Zaujala Vás značka Marťankovia? Prihláste sa k odberu noviniek!

Zapíšte sa na odber noviniek teraz a získajte možnosť vyhrať balenie Marťankov Futuro zadarmo!

Napíš nám svoj príbeh a získaj vzorku FUTURA 1-3 zadarmo

Súvisiace články

Skutočne pomalé učenie na prvé lyžičky

Naše zavádzanie pevnej stravy malo spočiatku tri fázy. Prvá fáza – „čo to sakra má byť, chce sa mi vracať“, druhá fáza – „chcem mlieko, vráť mi moje mlieko“ a tretia fáza – „zožer si to sama“, nasledovaná dramatickým vyprsknutím mrkvovo-dyňového pyré na tie nové smotanovo biele dupačky.

Čítať viac

Prečo som na neho taká pyšná

Od doby, čo som matkou, nemám v mobile žiadne iné fotky než tie môjho dieťaťa alebo detí mojich kamarátok. Možno ešte môjho dieťaťa spolu s deťmi mojich kamarátok. Tak to proste je. Ale vďaka za to! Keby dnes nebolo tak jednoduché zachytávať a uchovávať okamihy, viem určite, že by som si mnoho z nich nepamätala.

Čítať viac

Sme tiež na sociálnych sieťach