Nikdy nekončiace materské strachy

Zdieľajte článok
24. 5. 2019 | Kateřina Kopecká

„Tak a teraz sa už nikdy neprestaneš báť,“ znela veta, ktorá často smerovala ku mne v čase, keď sme si domov priviezli naše prvé dieťa. Odvtedy jej pravdivosť zakúšam každý deň.

Som mama malého chlapca. Som mama, ktorá ako každá iná trávi čas tým, že ho prebaľuje, kŕmi, kúpe, učí nové veci, chráni pred nebezpečenstvom. Lenže ako veľmi ho dokážem uchrániť a hlavne, ako dlho? Nech sa pootĺka, nech pozná, znejú ďalšie časté rady. A ja s nimi súhlasím. Skúsenosť je totiž najlepší učiteľ.

A tak sa môžeme báť, že dieťa siahne na horúcu rúru, že sa v škole dostane do zlej partie, alebo že z neho jednoducho nič nebude. Môžeme urobiť úplne všetko, hoc sa aj rozkrájať, ale od všetkého zlého ho proste uchrániť nedokážeme. Aj keby sme akokoľvek chceli. Až sa raz môj syn osamostatní, nezostane mi nič iné, len dúfať, že všetko, čo sme do neho kedy vložili, bude mať tam niekde v hlave uložené.

Bola to každodenná investícia. Opakovanie na zbláznenie. Nechytaj to, správaj sa slušne, jedz zeleninu! Keď potom deti vypustíme do sveta, môžeme už len z diaľky pozorovať, koľkokrát spadnú a zasa vstanú. Pomocnú ruku by ale u nás mali vždy nájsť, či už majú tri roky, alebo tridsať.

Súvisiace články

Moja materská „keby tak…“

Možno to tiež poznáte. Počas môjho doterajšieho materstva som sa nespočetnekrát ocitla v situácii, kedy by som si priala, aby to celé bolo úplne inak. Vyrovnať sa s tým, že nie vždy sú veci tak, ako by som si predstavovala, a že nie vždy je moje dieťa také, aké som si ho vysnila, bolo pre mňa ako pre mamu najťažšou úlohou.

Čítať viac

Súboj kto z koho: obdobie vzdoru

Je to mamičkin maznáčik, skrátka vaše zlatíčko. Neurobíte jeden bez druhého ani krok. A potom príde druhý rok a z neho sa cez noc stane malý čert. Máte pocit, že vám asi niekto vymenil dieťa, podobne ako v tom filme s Angelinou Jolie. Lenže toto nie je film, ale realita a vy sa s ňou musíte nejako vyrovnať.

Čítať viac

Sme tiež na sociálnych sieťach