Nikdy nekončiace materské strachy

Zdieľajte článok
24.5.2019 | Kateřina Kopecká
„Tak a teraz sa už nikdy neprestaneš báť,“ znela veta, ktorá často smerovala ku mne v čase, keď sme si domov priviezli naše prvé dieťa. Odvtedy jej pravdivosť zakúšam každý deň.

Som mama malého chlapca. Som mama, ktorá ako každá iná trávi čas tým, že ho prebaľuje, kŕmi, kúpe, učí nové veci, chráni pred nebezpečenstvom. Lenže ako veľmi ho dokážem uchrániť a hlavne, ako dlho? Nech sa pootĺka, nech pozná, znejú ďalšie časté rady. A ja s nimi súhlasím. Skúsenosť je totiž najlepší učiteľ.
A tak sa môžeme báť, že dieťa siahne na horúcu rúru, že sa v škole dostane do zlej partie, alebo že z neho jednoducho nič nebude. Môžeme urobiť úplne všetko, hoc sa aj rozkrájať, ale od všetkého zlého ho proste uchrániť nedokážeme. Aj keby sme akokoľvek chceli. Až sa raz môj syn osamostatní, nezostane mi nič iné, len dúfať, že všetko, čo sme do neho kedy vložili, bude mať tam niekde v hlave uložené.

Bola to každodenná investícia. Opakovanie na zbláznenie. Nechytaj to, správaj sa slušne, jedz zeleninu! Keď potom deti vypustíme do sveta, môžeme už len z diaľky pozorovať, koľkokrát spadnú a zasa vstanú. Pomocnú ruku by ale u nás mali vždy nájsť, či už majú tri roky, alebo tridsať.

Zaujala Vás značka Marťankovia? Prihláste sa k odberu noviniek!

Zapíšte sa na odber noviniek teraz a získajte možnosť vyhrať balenie Marťankov Futuro zadarmo!

Napíš nám svoj príbeh a získaj vzorku FUTURA 1-3 zadarmo

Súvisiace články

Aby nás deti raz prerástli

Mám čosi okolo pätnásť rokov a práve dobieham svoje bežecké preteky. Som prvá. Som najlepšia. Miniem cieľovú čiaru a obzriem sa na tribúnu. Nájdem ju hneď. Ruky má vysoko nad hlavou a palce vztýčené do pomyselnej jednotky. Je tu ako vždy. Mama žiadne moje preteky nikdy nevynechala.

Čítať viac

Ako v dieťati prebudiť lásku k pohybu

Zdravú lásku k pohybu je dobré pestovať už od raného veku. Šport učí dieťa disciplíne a obratnosti a zabraňuje lenivosti a obezite. Športové úspechy sú motivujúce a prinášajú veľkú radosť z vlastného zdokonaľovania sa. Neexistuje dieťa, ktoré by športový talent nemalo, len ho treba objaviť.

Čítať viac

Sme tiež na sociálnych sieťach