Čím z nás deti robia lepších ľudí

Zdieľajte článok
15. 4. 2019 | Kateřina Kopecká
Som netrpezlivá, niekedy trochu chaotická, splašená a impulzívna. Nadávam za volantom, ako chodec chodím mimo prechodu alebo na červenú a niekedy idem na bicykli bez prilby. Taktiež občas jem zmrzlinu večer dosť neskoro alebo trávim na sociálnych sieťach viac času, ako by som chcela.

To som ja. Teda bola som. Vlani v lete do mozaiky mojej osobnosti pribudla úloha mamy a všetko sa zmenilo. Rozhodne nie zo dňa na deň, ale tak nejako nenápadne, krôčik po krôčiku. Teraz je najväčším učiteľom v mojom živote samo dieťa.

To ono ma učí trpezlivosti tým, ako pomaly je. To ono ma učí dodržiavať režim tým, ako ťažko spí. To ono ma sleduje na každom mojom kroku a to ono si do pamäti ukladá situácie, v ktorých ma pozoruje drobnohľadom. Keď zasa nabudúce pôjdem bez prilby, v jeho očiach to tak bude správne. Keď zasa nabudúce budem vysedávať s mobilom v ruke, bude to tiež chcieť robiť tak. Budem potom aj ja mať radosť? Odpoveď pravdepodobne poznáte.

„Mami, aj ty to robíš,“ je veta, na ktorú neexistuje argument. Ak chceme, aby z našich detí vyrástli dobrí ľudia a aby nás trebárs raz samy prerástli, musíme byť najprv sami dobrí, nech už si pod tým každý predstaví čokoľvek. V tom je tá krásna sloboda rodičovstva.
 

Súvisiace články

Moja materská „keby tak…“

Možno to tiež poznáte. Počas môjho doterajšieho materstva som sa nespočetnekrát ocitla v situácii, kedy by som si priala, aby to celé bolo úplne inak. Vyrovnať sa s tým, že nie vždy sú veci tak, ako by som si predstavovala, a že nie vždy je moje dieťa také, aké som si ho vysnila, bolo pre mňa ako pre mamu najťažšou úlohou.

Čítať viac

Súboj kto z koho: obdobie vzdoru

Je to mamičkin maznáčik, skrátka vaše zlatíčko. Neurobíte jeden bez druhého ani krok. A potom príde druhý rok a z neho sa cez noc stane malý čert. Máte pocit, že vám asi niekto vymenil dieťa, podobne ako v tom filme s Angelinou Jolie. Lenže toto nie je film, ale realita a vy sa s ňou musíte nejako vyrovnať.

Čítať viac

Sme tiež na sociálnych sieťach