Aby nás deti raz prerástli

Zdieľajte článok
13. 5. 2019 | Kateřina Kopecká

Mám čosi okolo pätnásť rokov a práve dobieham svoje bežecké preteky. Som prvá. Som najlepšia. Miniem cieľovú čiaru a obzriem sa na tribúnu. Nájdem ju hneď. Ruky má vysoko nad hlavou a palce vztýčené do pomyselnej jednotky. Je tu ako vždy. Mama žiadne moje preteky nikdy nevynechala.

Šport v akejkoľvek podobe bol a asi vždy bude súčasťou môjho života. Lenže bolo by to tak aj bez podpory práve tej, ktorá stála vždy na tribúne? Bavilo by ma pokorovať svoje hranice bez toho, aby to niekto videl? Tipujem, že nie.

Podporiť, ale nenútiť. Tak by sa dalo zhrnúť zlaté pravidlo vedenia detí k športu. Chcete mať doma malého hokejistu, roztomilú baletku alebo nebojácneho karatistu? Stačí, keď aj vy budete vždy na tej tribúne. O zvyšok sa už postará sebamotivácia, kolektív alebo jednoducho len to, že chodiť športovať bude zábava.

Sama o sebe viem, že by som veľmi chcela, aby môj syn športoval. Čo však, keď bude radšej čítať? Možno nejde tak o to, či dieťa pokračuje tam, kde my sme skončili. Možno ide viac o to, či chce byť vo svojom záujme skutočne dobré. Veď deti sú tu vlastne preto, aby nás raz svojimi činmi prerástli. Jedine tak sa totiž ukáže, že sme do ich výchovy dali skutočne to najlepšie z nás.

Súvisiace články

Moja materská „keby tak…“

Možno to tiež poznáte. Počas môjho doterajšieho materstva som sa nespočetnekrát ocitla v situácii, kedy by som si priala, aby to celé bolo úplne inak. Vyrovnať sa s tým, že nie vždy sú veci tak, ako by som si predstavovala, a že nie vždy je moje dieťa také, aké som si ho vysnila, bolo pre mňa ako pre mamu najťažšou úlohou.

Čítať viac

Súboj kto z koho: obdobie vzdoru

Je to mamičkin maznáčik, skrátka vaše zlatíčko. Neurobíte jeden bez druhého ani krok. A potom príde druhý rok a z neho sa cez noc stane malý čert. Máte pocit, že vám asi niekto vymenil dieťa, podobne ako v tom filme s Angelinou Jolie. Lenže toto nie je film, ale realita a vy sa s ňou musíte nejako vyrovnať.

Čítať viac

Sme tiež na sociálnych sieťach