Zem

Určite poznávaš Zem, modrú krásku.

Treťou planétou od Slnka je Zem. Je výnimočná, pretože má zo všetkých planét Slnečnej sústavy najvhodnejšie podmienky na život.
Zem - ako modrá bodka
Z veľkej diaľky vyzerá ako modrá bodka. Keď ale priletíme bližšie, uvidíš ďalšie farby: modré oceány, biele mraky a ľadové plochy. A to zelené, žlté a hnedé, to sú súše, lesy, púšte alebo hory. Až úplne zblízka, na povrchu, uvidíme, že Zem je jedna obrovská oáza života v inak pustej prázdnote okolitého Vesmíru. Žijeme tu my, ľudia. A spolu s nami tisíce a tisíce druhov zvierat a rastlín.
Zem - bohatá na kyslík
Ako je to možné? No, dôvodov je množstvo. Medzi tie najdôležitejšie patrí správna vzdialenosť od Slnka, výskyt tečúcej vody na povrchu a tiež atmosféra bohatá na kyslík.
Zem - šedivá gulička

Mesiac

A tá šedivá gulička, čo krúži okolo Zeme? Spoznávaš ju? Áno, to je ten Mesiac, ktorý sa ti dole na Zemi každý večer po západe Slnka vymrští nad hlavou ako najsvietivejší objekt nočnej oblohy! Všimni si, že kým náš Mesiac píšeme s veľkým “M” na začiatku, všetky ostatné mesiace píšeme s malým “m”. Je to preto, že tento mesiac sa proste volá Mesiac. Nám zo Zeme sa môže zdať, že Mesiac je blízko, že sa ho môžeme skoro dotknúť. V skutočnosti je však pekne ďaleko, skoro 400 tisíc kilometrov! Keby k nemu viedla cesta a denne by sme prešli vzdialenosť ako z Bratislavy do Banskej Bystrice, cesta na Mesiac by nám trvala takmer šesť rokov. Žiadna cesta tam síce nevedie, napriek tomu sa ale človek už po Mesiaci prešiel: prvými boli americkí astronauti Neil Armstrong a Edwin Aldrin s kozmickou loďou Apollo 11, ktorí na povrchu Mesiaca pristáli po piatich dňoch letu 20. júla 1969. Celý svet vtedy v televízii so zatajeným dychom sledoval Armstrongov prvý krok na povrchu Mesiaca, o ktorom povedal: "Je to malý krok pre človeka, ale obrovský skok pre ľudstvo." Vtedy to bolo prvýkrát, čo človek stál na inom vesmírnom telese, než je Zem...
Mesiac - fotka

Omaľovánky

Dokážeš planétu vyfarbiť tak, aby vyzerala ako ozajstná? Popros niekoho z dospelých, aby ti vytlačili tieto omaľovánky. Potom už stačí len farebné pastelky a pusť sa do toho!

Stiahnuť PDF

Omaľovánky

Chceš preskúmať ďalšiu planétu?

Mars

Nemôžeš sa rozhodnúť, kam ďalej? Pomôžem ti, stačí ťuknúť na svetlo modré tlačidlo.