Neptún

Neptun, a sme pri poslednej planéte Slnečnej sústavy.

Neptún je ôsmou planétou Slnečnej sústavy a posledným z plynných obrov.
Neptun - modrý ako oceán
Pretože je prekrásne modrý ako oceán, bol pomenovaný podľa rímskeho boha morí, Neptúna. Žiadnu kvapalnú vodu na Neptúne ale nenájdeme, tá sa tu rovnako ako na Uráne nachádza len vo forme večného ľadu. Modrá farba je spôsobená metánom v jeho atmosfére.
Neptun - vedci
Zaujímavé je ako bol Neptún objavený: vedci si lámali hlavu prečo Urán na oblohe nikdy nenájdu tam, kde by podľa ich výpočtov mal byť. A tak im napadlo, že niekde v tej vesmírnej diaľke zrejme musí byť ešte jedna planéta, ktorá svojou gravitáciou putovanie Uránu ovplyvňuje. Výpočtom určili, kde by táto planéta mala byť, namierili tým smerom svoj ďalekohľad a... ôsma planéta tam skutočne bola!
Neptun
Neptún je od Slnka tak ďaleko, že kým naša Zem obehne okolo Slnka za jeden jediný rok, tomuto vesmírnemu tulákovi to trvá celých 165 pozemských rokov. A to je taký dlhý čas, že od jeho objavenia to Neptún zatiaľ stihol len raz.

Omaľovánky

Dokážeš planétu vyfarbiť tak, aby vyzerala ako ozajstná? Popros niekoho z dospelých, aby ti vytlačili tieto omaľovánky. Potom už stačí len farebné pastelky a pusť sa do toho!

Stiahnuť PDF

Omaľovánky

Chceš preskúmať ďalšiu planétu?

Pluto

Nemôžeš sa rozhodnúť, kam ďalej? Pomôžem ti, stačí ťuknúť na svetlo modré tlačidlo.